Prvá Windows Phone aplikácia

Toto bude opäť jeden z tých technickejších (ako tak pozerám, mení sa to tu na tech-blog 🙂 ).

Keď Microsoft prvý krát predstavil platformu Windows Phone (verzie 7), nebol som z nej práve nadšený. Zariadení bolo málo a aj keď bol vývojársky toolset veľmi pokročilý, platforma ako taká bola dosť obmedzená vo svojich možnostiach.

Časy sa ale zmenili a približne týždeň testujem na svojej Lumii 520 systém Windows Phone 8.1 (Dev Preview). Konečne sa z Windows Phone stala platforma, ktorú som na telefóne vždy chcel mať – prehľadná, rýchla, mocná a s podporou programovania v .NETe a Visual Studiu.

Ponuka aplikácií je ale stále relatívne malá (aj keď každým dňom rastie). Jedna z vecí, čo mi pre WinPho 8.1 chýba, je aplikácia, ktorá by dokázala otvoriť môj KeePass trezor.

KeePass je open-source nástroj na uchovávanie hesiel – človek si uloží heslo do služby X do trezoru, trezor zašifruje heslom a keď ho potrebuje, otvorí si trezor a heslo si prečíta. Stačí si tak pamätať len heslo k trezoru a všetky ostatné heslá máte na dosah ruky.

Existujú neoficiálne porty KeePass-u pre WinPho, ale len verzie 7. Tieto verzie stále na najnovšej verzii fungujú, ale často buď nie sú zdarma, alebo obsahujú reklamy. Tak som si povedal, že toto im trpieť nebudem a napíšem si port vlastný.

Ani to dlho netrvalo – od myšlienky k publikácii presne 7 dní. Dnes som moju aplikáciu (menom WinKee) odoslal do Windows Phone Store. Do pol hodiny mi prišiel mail o tom, že moja aplikácia úspešne prešla certifikáciou a bude do niekoľkých hodín zverejnená. Už sa neviem dočkať 😀

Pocity z vývoja a celého toho procesu mám celkom dobré – toolset pre WinPho 8.1 je skvelý, emulátory zariadení fungujú bezchybne a nie je problém ladiť ani na skutočnom telefóne. Proces certifikácie a publikovania je dobre zdokumentovaný a relatívne priamočiary.

Celkovo vzaté, s takto malou aplikáciou určite neurobím dieru do sveta, ale bolo príjemné si to vyskúšať a pridať tak ďalšiu položku do životopisu – “Vývoj pre Windows Phone, vrátane publikovaných aplikácií”.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s