Brent Weeks – Lightbringer 2 – The Blinding Knife

The-Blinding-Knife Ako som sľúbil v mojej nedávnej recenzii knižky The Black Prism, dnes vám prinášam recenziu druhého dielu tejto série, pod názvom The Blinding Knife.

Z pochopiteľných dôvodov obsahuje nasledujúci text spoilery z deja prvého dielu – ak ste prvý diel nečítali a chcete sa im vyhnúť, prestaňte čítať!

Príbeh druhého dielu trilógie pokračuje tam, kde prvý diel skončil. Gavin Guile má na krku päťdesiat tisíc utečencov z Garristonu a stratil modrú. Jeho sedem veľkých cieľov sa mu rúca pod rukami a čas sa kráti. Chromerii hrozí vojna s Princom farieb.

Kip sa z Garristonu vracia do Chromerie, aby tu pokračoval vo svojich štúdiách, no takmer okamžite sa stáva figúrkou v mocenských hrách svojho starého otca. Elitné jednotky Blackguard sa vracajú z bitky o Garriston zdecimované a takmer neschopné plniť svoju úlohu. A Gavinov väzeň pracuje na úniku zo zelenej cely.

To by bol stručný súhrn toho, ako sa má situácia v Seven Satrapies na začiatku Bliding Knife. Z tohto východiska potom Weeks splieta mozajku udalostí, ktoré ostrasú svetom – sledujeme, ako si Gavin poradí s utečencami z Garristonu, kam až to dotiahne generál Danavis, Kipov mentálny súboj s Androsom Červeným, aj jeho pokusy stať sa členom Blackguard. Väzeň zo zelenej cely má samozrejme k tomu všetkému tiež čo povedať.

Nesmieme tiež zabudnúť, že Gavin stratil moc nad modrou, čo sa premietne do všetkých kútov sveta, vrátane svojej najextrémnejšej formy – zrodom modrej zhuby (blue bane). A uprostred tohto všetkého stojí Color Prince so svojou armádou a pochodom na Atash…

Musím povedať, že Weeksove druhé diely sú vždy lepšie, ako tie prvé. Blinding Knife bol o čosi dlhší, ako Black Prism, ale pri toľkých paralelných dejových líniách to človeka nemôže prekvapovať. Skôr ma prekvapilo to, že som sa pri čítaní nikdy nenudil – na rozdiel od predchádzajúceho dielu.

Pravdepodobne to má niečo spoločné s faktom, že javisko je pripravené, postavy známe – žiadne úvody do problematiky a fungovania sveta. A aj keď sa samozrejme dozvedáme nové veci o mágii, o fungovaní Chromerie a podobne, je to všetko veľmi pozvoľné a prirodzené.

Weeks pripravil niekoľko zaujímavých nových prvkov, mojím najobľúbenejším z ktorých je kartová hra Nine Kings, ktorá bude okamžite povedomá všetkým, čo niekedy hrali Magic: The Gathering. Nazrieme tiež hlbšie do politiky regiónu a veľmi zbežne (aj keď akčne) sa stretneme s rádom vrahov The Broken Eye.

A pre tých, ktorí si obľúbili Karris White Oak, je na sklade background story a na záver ešte aj prekvapenie 🙂

S The Blinding Knife som bol veľmi spokojný, naozaj sa jednalo o pútavé čítanie a aj cez o niečo slabší prvý diel ho rozhodne odporúčam.

Tretí diel trilógie, pod názvom The Broken Eye, vychádza koncom augusta. Knižku mám už predobjednanú a rozhodne sa o nej dočítate na stránkach tohto blogu…

The Blinding Knife som čítal v jej anglickom vydaní, zakúpenú v Kindle edícii z Amazonu. Na moje veľké prekvapenie, slovenské/české vydanie zatiaľ nie je k dispozícii a ani na stránkach vydavateľstva sa mi nepodarilo zistiť, kedy by sa malo objaviť. To je na knižku, ktorá vyšla pred tamer rokom a pol, trestuhodné. Na teraz vám teda asi neostane nič iné, ako siahnuť po anglickom origináli, ktorý sa dá zohnať vo všetkých hlavných kníhkupectvách.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s