Brent Weeks – Lightbringer 1 – The Black Prism

The Black Prism CoverPred nejakou (značnou) dobou som na stránkach tohto blogu priniesol recenzie prvotiny autora Brenta Weeksa pod názvom “The Nightangel Trilogy”. Nebolo to vôbec zlé čítanie, aj keď chvíľu trvalo, kým sa to rozbehlo.

Dnes by som rád podobne poukázal na prvú časť Weeksovej druhej trilógie menom “Lightbringer”.

Aj napriek podobným menám sa nejedná o nadväzujúce dielo, ale o úplne samostatný príbeh zasadený do iného fiktívneho sveta.Najhlavnejšou postavou je istý Gavin Guile, titulom Lord Prism (a musím povedať, že v angličtine to znie oveľa lepšie, ako slovenský Hranol :D) – najmocnejší mág a najvyšší náboženský predstaviteľ cirkvi Orholamovej.

Podstatou mágie je vo svete Lightbringera, ako názov napovedá, svetlo. Jedinci nadaní na chromaturgiu (= mágiu) dokážu svetlo vstrebávať a pretvárať ho na látku zvanú luxín, ktorú môžu následne manipulovať a dosahovať tak svoje zámery. Každý mág má ale obmedzenia – niektorí dokážu pracovať len so svetlom jednej farby (monochromes), tí nadanejší potom s farbami dvomi (bichromes).

Výnimočne sa nájdu ľudia schopní manipulovať tromi a viacerými farbami (polychromes). Zároveň má každý mág obmedzenie na to, koľko luxínu dokáže za život načerpať. Ak túto hranicú prekročí, hrozí mu šialenstvo a smrť. Len jeden človek dokáže pracovať s celým spektrom, od infračervenej až po ultrafialovú bez obmedzení – a tým je vždy Lord Prism.

Príbeh The Black Prism začína tým, že sa úradujúci Lord Prism, Gavin Guile, dozvie o existencii svojho nemanželského syna Kipa. Kip je dôsledkom nerozvážnosti z mladosti, z čias Vojny Priziem (The Prisms’ War), keď po prvý raz v histórii bojovali o miesto Prizmy dvaja uchádzači… A takmer pri tom zničili svet.

Teraz, 16 rokov po vojne, sa musí Gavin s dôsledkami svojich činov nejak vyrovnať. Rozhodne mu nepomáha, že sa v Tyrei schyľuje k vojne. A to ani nehovorím o Gavinovom tajomstve, ktorého prezradenie by mohlo obrátiť celý svet hore nohami.

Myslím, že to by ako ochutnávka príbehu stačilo 🙂 Čo sa týka spracovania, Weeks sa od Nightangela rozhodne zlepšil. V porovnaní s “Way of Shadows” príbeh začína priam raketovým tempom, žiadne príliš dlhé background stories od začiatku, o postavách a ich motívoch sa dozvedáme postupne v priebehu hlavného rozprávania.

Samotný príbeh je rozprávaný z viacerých uhlov pohľadu (Gavin, Kip, Liv, Karris atd.), ktoré dohromady dávajú obraz o tom, čo sa deje na viacerých miestach paralelne. Usporiadanie sveta a pozadie mágie sa dozvedáme tiež v dávkach, keď sa práve nejaká postava rozhodne nám kus toho či onoho osvetliť. Nikdy to ale nevyznieva ako vysvetľovanie pre čitateľa, popisovanie fungovania je prirodzené z pohľadu rozprávania.

Musím povedať, že prístup k mágii v Black Prism je jeden z tých originálnejších, čo som v poslednom čase videl. Mechaniky fungovania sú celkom premyslené a celkové previazanie mágie založenej na svetle so zvyškom sveta mi prišlo na prvý pohľad uveriteľné.

Svet Lightbringera je, rovnako ako v prípade Nightangela, drsný. V prvom dieli to nie je veľmi očividné, ale sú miesta, kde si Weeks servítku neberie. Predpokladám, že tento aspekt sa v ďalších dieloch zosilní, v priamej úmere k tomu, ako sa bude Gavinov svet okolo neho rozpadať.

Celkovo vzaté, The Black Prism bolo príjemné čítanie. Nič práve svetoborné alebo super prepracované (Zaklínač, LotR), ale rozhodne zábava. Ak práve nemáte čo čítať a máte radi fantasy, Lightbringer by vás mohol zaujať 🙂

The Black Prism som čítal, ako je iste každému jasné, v angličtine. Táto trilógia nie je ale práve nová, takže som si celkom istý, že sa dá zohnať aj v preklade. O kvalite prokladu síce celkom pochybujem (z princípu), ale ak vám angličtina nevyhovuje, o knižku neprídete.

V dohľadnom čase sa pokúsim prečítať a následne zrecenzovať aj ďalšie diely trilógie – The Blinding Knife a The Broken Eye.

Reklamy

2 thoughts on “Brent Weeks – Lightbringer 1 – The Black Prism

  1. Spätné upozornenie: Praaaaazdniny | Postrehy z Vrakune

  2. Spätné upozornenie: Brent Weeks – Lightbringer 2 – The Blinding Knife | Postrehy z Vrakune

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s