Legálna hudba – kde ju kúpiť?

Určite nie som sám, kto má v počítači uloženú svoju hudobnú zbierku. Koľko z tej vašej vlatníte legálne? To percento asi nebude nijak veľké. Ale čo s tým? Kupovať na Slovensku hudbu je dosť nákladné – za jedno CD zaplatíte od 15 eur (ak práve nie je v akcii). A kto len tak vyhodí 15 eur za CDčko, z ktorého si aj tak hneď po príchode domov urobí MP3 súbory, aby si ich mohol vypočuť cestou do školy z mobilného zariadenia?

Na kúpe fyzických CD je najväčí problém to, že platíme ich lisovanie, skladovanie, prepravu a ďalšie režijné náklady, ktoré ale s hudbou ako takou nemajú prakticky nič spoločné. A keď si k tomu uvedomíme, že s CDčkom už toho teraz veľa nespravíme (kto z vás ešte vlastní fungujúci prenosný CD prehrávač?), sú tieto náklady úplne neopodstatnené. Riešením by bolo kupovať priamo MP3 hudbu. Je mnoho služieb, ktoré digitálnu hudbu predávajú – problém je v tom, že sú tieto služby geograficky limitované. Napríklad Amazon predáva digitálnu hudbu len v USA, UK, nemecky hovoriacich krajinách a ešte pár väčších európskych štátoch. Slovák má jednoducho smolu.

Jeden z mála, kto digitálnu hudbu predáva aj u nás, je Apple so svojím iTunes Store (aj to len od nedávna). Na druhej strane, ak nemáte Apple produkt typu iPhone/iPad, je podľa mňa iTunes kus crapware-u. A určite si ho nenainštalujem len preto, aby som si mohol kúpiť pár “empétrojok”. Ja osobne vkladám nádeje do Google Music – novej služby Googlu, ktorá je však zatiaľ len v beta verzii a jej hudobný obchod je limitovaný na územie USA. Časom sa ale určite rozrastie aj k nám, rovnako ako iTunes (hlavný konkurent Google Music). Na teraz ale Google Music u nás nefunguje. Tak čo s tým? Kde kúpiť digitálnu hudbu?

Pred pár dňami som náhodou narazil na stránky 7digital.com. Ide o britský MP3 obchod (čo je výhoda, pretože si dá viac záležať na poskytovaní služieb v Európe), ktorý má podpísané zmluvy so všetkými štyrmi najväčšími hudobnými vydavateľstvami, takže v jeho ponuke nájdete prakticky všetko, na čo si spomeniete. 7digital má zriadené aj stránky špeciálne určené pre niektoré európske krajiny (napr. Nemecko, Fínsko), ale Slovensko medzi nimi na teraz chýba.

Nevadí, povedal som si. Vyskúšam, či to náhodou nepôjde aj tak. A oplatilo sa. Po krátkej registrácii a vyplnení základných údajov (ako krajinu som musel uviesť United Kingdom, keďže stránka mi inú možnosť neponúkla) som už mohol vkladať položky do nákupného košíka. Cena bežného albumu sa pohybuje okolo 8 britských libier – cca 9,70 €. Čo je ešte stále dobrá cena v porovnaní s kamenným obchodom. Plus kopec albumov nájdete v akcii. Akciové ceny sa pohybujú od troch libier (3,60 €), čo už je naozaj skoro zadarmo.

Hudba je poskytovaná väčšinou vo formáte MP3 (bitrate 256 kbps a viac), niekedy aj ako AAC (320 kbps) a vo výnimočných prípadoch dokonca aj ako FLAC (16 a 24 bitov), takže kvalita je bezproblémová. Oba formáty sú DRM-free (neobsahujú ochranu proti kopírovaniu) a súbory majú vyplnené metadata (MP3 tagy a pod.). Niektoré albumy tiež obsahuju booklety vo forme PDF súboru, čo je pekný bonus pre každého fanúšika 🙂

Platiť sa dá platobnou kartou alebo pomocou služby PayPal, čo je podľa môjho názoru ideálny spôsob – minimálne riziko prezradenia citlivých informácii o platobnej karte. Objednávky boli spracované okamžite a ja som mohol hneď začať sťahovať zakúpenú hudbu. Musím ale upozorniť, že kúpené položky majú obmedzený počet stiahnutí – každý súbor môžete stiahnuť maximálne päť krát. To síce nie je ideálne, ale zase nie je to ani nijak veľké obmedzenie. Po stiahnutí si môžete súbory zazálohovať alebo uložiť do cloudu (napr. Google Music, kde máte k dispozícii priestor na až 20 000 pesničiek) a už sa o ne nemusíte báť.

Celkovo vzaté som so 7digital veľmi spokojný – hudba je konečne dostupná aj človeku, čo si na ňu musí zarobiť zo študentského platu. Môžem si kúpiť dva či tri albumy za mesiac a nemusím sa báť, že mi tie peniaze budú na konci mesiaca chýbať. A jedno musíte uznať – podporiť svojho obľúbeného interpreta je fajn. Plus, z počúvania legálnej hudby je aj väčší zážitok (true story). Takže ak uvažujete o tom, že svoju hudobnú zbierku postupne legalizujete, 7digital je jedna z lepších ciest, ako to urobiť.

A na záver drobnosť. Môj program Mar3ek’s Download Manager bude od budúcej verzie (1.0.0.15) obsahovať podporu pre priame sťahovanie hudby kúpenej cez 7digital. Jednoducho a rýchlo.

Reklamy

6 thoughts on “Legálna hudba – kde ju kúpiť?

 1. Sannin

  Zaujímavý článok,ale za mp3 by som nikomu nezaplatil ani cent, veď to je stratový formát kde sú dáta komprimované – a teda nenávratne strácané (a ako taký je to teda vadný produkt).

  1. Mar3ek Post author

   Hej, ak má človek doma audiofilskú HiFi sústavu za 500 eur a slúchadlá Sennheiser za ďalších 200, tak tú stratu naozaj počuje a uprednostní 24-bitový FLAC alebo 640 kbps AAC. Ak počúvaš hudbu z telefónu/iPodu/iného prenosného zariadenia cez slúchadlá za 20 eur, nemáš šancu – deformácia pri prehrávaní je vyššia ako strata pri kompresii. Stratovosť formátu je jedna vec, druhá vec je vedieť, že tú stratu naozaj rozoznať je pre bežného človeka prakticky nemožné. Ak mi niekto tvrdí, že pri prehrávaní z iPodu počul stratovosť MP3, je v tom väčšinou len psychologický efekt – “viem, že MP3 je stratový formát, tak som počul stratu”.

   1. Sannin

    Vôbec netreba ísť do takej cenovej hladiny, momentálne (menšia z núdzecnosť) idem na Asus Xonar DX/XD a Koss Porta Pro, a rozdiel medzi Flacom a 256mp3 spoznám 🙂

    1. Mar3ek Post author

     Ono to dosť závisí aj od toho, čím su tie MP3 vyrobené – iTunes produkujú tragické MP3 súbory aj pri 320 kbps. 7digital používa LAME, čo je momentálne asi najlepší MP3 encoder vôbec.
     V každom prípade s tebou ale súhlasím – ak má človek dostatočne kvalitnú súpravu a dobré ucho, môže ten rozdiel zachytiť (ale na definitívne potvrdenie by si si musel urobiť blind test).

     Na druhej strane – ak človek počúva hlavne na ceste (či je to ulica, autobus alebo lietadlo), sú MP3 lepšie – lepší kompresný pomer a aj tak ma bude viac trápiť hukot motora ako nejaká mierna strata na kvalite.

     1. Sannin

      Hej chápem kam tým mieriš, väčšine ľudí je to jedno lebo chodia von s mobilom a slúchadlami za pár eur. Ale zdá si mi ako lepšie riešenie zaplatiť za flac, a doma to potom v prípade počúvania počas cestovania encodol do mp3 – raz možno kúpiš lepšiu aparatúru, a potom znova platiť za to čo už si si raz kúpil? 🙂

      1. Mar3ek Post author

       To by tiež bolo riešenie – problém je, že už zohnať vôbec nejakú primerané drahú hudbu je u nás problém, nie si ešte vyberať, že to bude 24-bitový FLAC 😀

       Tento článok je hlavne o tom, ako s legálnou hudbou začať – a snáď sa časom dočkáme aj FLACov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s