Kde bolo, tam bolo…

… žil raz jeden chlapec – pre účely nášho rozprávania nech sa volá Martin. A aby sme mali kompletné obsadenie, žilo tiež aj jedno dievča – povedzme… Anastázia. Nie, to je príliš dlhé. Tak teda Andrea.

A títo dvaja sa za istých veľmi zvláštnych okolností dali dohromady a začali spolu chodiť – do toho, čo tomu predchádzalo, sa radšej púšťať nebudem. Koniec koncov, pre účely rozprávania je to celkom irelevantné.

Martin s Andreou tvorili naozaj zvláštny pár, hlavne kvôli tomu, že Martin bol zarytý ateista a Andrea zase veriaca (naozajstná, nie ako tí, čo idú do kostola len na Vianoce :)). Ďalší problém bol v tom, že Martin študoval v zahraničí a domov prichádzal len raz za dva týždne na víkend.

Začali spolu chodiť v novembri a vďaka Martinovej škole boli spolu len veľmi málo, no snažili sa. A spoločne sa tešili na leto, keď bude mať Martin voľno a konečne spolu budú môcť tráviť toľko času, koľko budú chcieť. A vzťah fungoval. Viac menej. Vzťahy na diaľku vždy fungujú len viac menej. Na čas boli šťastní.

Ale potom prišiel deň, keď konverzácia na Skype zabehla k potenciálnym budúcim deťom. Andrea trvala na tom, že jej deti budú kresťania, rovnako ako ona. S tým samozrejme Martin nemohol súhlasiť a rozhovor uviazol na mŕtvom bode. Obom bolo jasné, že sa nedohodnú a nikto z nich neustúpi. A boli si tým istí (tento fakt je mimoriadne dôležitý z hľadiska ďalšieho vývoja udalostí :D).

A tak im obom došlo, že ich vzťah, aj keď krásny, nemá budúcnosť a musí nevyhnutne skončiť rozchodom. A keďže je ľahšie rozísť sa po pol roku, ako po dvoch rokoch, rozišli sa hneď. A ich nádeje na spoločne strávené leto sa rozpadli. Ale zostali kamaráti – veď sa rozišli z čisto rozumových dôvodov. Niekedy možno aj viac ako kamaráti.

Na čas toto usporiadanie fungovalo – Martin si bol istý, že urobil správnu vec a leto prebehlo prijateľne. Potom mu Andrea povedala, že si cez leto prežila krátky románik s istým človekom, ktorý ju balil už keď chodila s Martinom. A Martin bol šokovaný. Andrea ho však ubezpečila, že to bola chyba a že nemá v pláne to opakovať. Všetko bolo zase v poriadku – po nejakom čase sa Martin s Andreou opäť stali viac ako kamaráti, ale ani jeden z nich nepripustil, že to niečo znamená.

Prišiel nový rok a Andrea oznámila Martinovi, že si našla nového priateľa – presne toho istého, s ktorým mala ten letný románik. To Martina zničilo. Nie len, že definitívne a neodvolateľne prišiel o Andreu, ale ešte kvôli takému chlapovi. Matrin sa snažil vyrovnať sa s tým, naozaj sa snažil, no nešlo to. Vždy, keď si spomenul na niečo, čo zažil s Andreou, nálada mu klesala až pod bod mrazu, bol nervózny a podráždený a na všetkých len štekal.

Nech Martin robil hocičo, nemohol si pomôcť – až si nakoniec niečo uvedomil. Prišiel na to, že jeho city k Andrei naďalej pretrvávajú – a že to nie je len niečo povrchné. Inými slovami, uvedomil si, že Andreu ľúbi. A bolo mu len horšie. Veď si nechal lásku prekĺznuť pomedzi prsty. Kým s Andreou chodil, nevedel, čo preňho znamená. Došlo mu to, až keď o ňu prišiel. Teraz sú Martinove dni naplnené len pocitom bezmocného hnevu na vlastnú tvrdohlavosť – prečo si tieto veci nemohol uvedomiť skôr? Teraz by pre Andreu obetoval čokoľvek – nech by jej deti mali byť trebárs zaklínači hadov. Martin už teraz vie, že pre lásku treba niečo obetovať (pamätáte sa, ako si boli obaja istí, že neustúpia?). A on by obetoval čokoľvek, len aby sa Andrea vrátila.

Ale to sa takmer určite nestane.

 

Z príbehu plynú hneď dve ponaučenia. Prvé je, že sa opäť potvrdilo, že človek nevie, čo má, až kým o to nepríde. A to druhé? Nikdy netrvajte na svojich predvedčeniach za každú cenu – môže sa vám to veľmi škaredo vypomstiť.

Reklamy

2 thoughts on “Kde bolo, tam bolo…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s