Siedmy Horcrux – Kapitola 20 – Zrada – Časť 3

Záverečná časť dvadsiatej kapitoly prekladu The Seventh Horcrux – ako ospravedlnenie za dlhé prestávky počas skúškového obdobia čo najskôr po predchádzajúcej časti. Doteraz vydané časti nájdete v archíve prekladu.

V skorých ranných hodinách po bitke v Šikmej uličke sedel Percy Weasley vo fádnej vypočúvacej miestnosti ministerstva mágie. Zatiaľ nemal možnosť vrátiť sa do svojho bytu a trochu sa vyspať. Bol vyčerpaný. Veci sa po celý deň vyvíjali od desiatich k piatim a všetko, čomu kedysi tak pevne veril, ho sklamalo.

Sťažka vzdychol a hlavu si položil na ruky, ktoré mal prekrížené na doske stola. A čakal, nech už sa tu mal stretnúť s kýmkoľvek. Do Šikmej uličky dorazil skôr toho dňa – alebo to už bolo včera? – spolu s dočasnou ministerkou Umbridgeovou, aby zhodnotili situáciu. Našli len dokonalý chaos.

Zomrelo dvadsať tri aurorov. Aurorov! Mali by byť tým najlepším a najšikovnejším, čo môže čarodejnícka spoločnosť ponúknuť. Boli elitou, no napriek tomu ich v jedinej bitke padlo dvadsať tri, akoby ani o nič nešlo. Podľa svedectiev, ktoré sa Percymu podarilo zozbierať, situáciu dostal pod kontrolu až Fénixov rád spolu s Harrym Potterom. Nie ministerstvo, nie aurori, ale ľudia, ktorým sa Percy pred rokmi obrátil chrbtom.

Rukou si prehrabol krátke vlasy a napravil si okuliare.

Oficiálne správy pre tlač samozrejme neobsahovali ani náznak pravdy. Percy sledoval, ako Dolores Umbridgeová mení každý fakt a prekrúca každé svedectvo tak, aby vyhovovalo jej zámerom. A všetci sa jej podvolili. Nikto nechcel byť tým, kto sa ozve na protest – hlavne preto, že by to pravdepodobne znamenalo jednosmerný lístok do Azkabanu.

Percy nedokázal pochopiť, ako sa mohlo všetko tak strašne pokaziť. Keď sa stal hlavným prefektom a začal napĺňať svoj celoživotný sen pracovať na ministerstve, všetko sa začalo rozpadať. Uprednostnil ministerstvo pred svojou rodinou a v tom čase si bol dokonale istý, že robí správnu vec.

Šokovalo ho, keď musel Cornelius Fudge priznať, že profesor Dumbledore a Harry Potter mali po celý čas pravdu. Ten-Koho-Netreba-Menovať sa naozaj vrátil. Vrátil sa a ministerstvo stratilo drahocenný čas tým, že to popieralo. No po Fudgovej rezignácii a zvolení Rufusa Scrimgeoura sa Percymu viera vrátila. Scrimgeour bol mužom ministerstva skrz na skrz. Hral podľa jasne stanovených pravidiel, všetko sa robilo podľa predpisov – presne tak, ako to mal Percy rád.

Ani to však nevyšlo podľa predstáv. Scrimgeour sa stal posadnutý Harrym Potterom a presviedčaním verejnosti, že robí správnu vec. Percy však musel priznať, že toho vlastne veľa neurobil. A potom sa stalo niečo hrozné, niečo nemysliteľné. Scrimgeoura uprostred noci zavraždili v jeho vlastnom dome. Ani všetka sila ministerstva nedokázala ochrániť ministrov život.

V tom čase sa už Percy udobril so svojou rodinou – no, minimálne s rodičmi – a dokonca im aj dodal informácie, ktoré by im mohli pomôcť. Percy nebol hlúpy. Videl, že Rád s Veď-Viete-Kým bojoval už dlhý čas. Poznali jeho metódy a darilo sa im. Nemuseli ste byť géniom, aby vám to došlo – len človek zaslepený vlastnými ambíciami by to mohol prehliadnuť. Parcy si s hanbou musel priznať, že práve takým človekom bol.

Dolores Umbridgeovú poznal osobne. Rovnako ako on milovala pravidlá a poriadok a očakávala, že sa tak budú správať aj ostatní. Skutočne veril, že z nej bude výborná ministerka. Možno sa z neho pri sledovaní pádu všetkých svojich hrdinov stal cynik, no netrvalo dlho, kým si uvedomil, že aj ona robí kopec chýb. Obrovských chýb.

Keď sa dozvedel, že Umbridgeová plánuje uväzniť Rona, bola to preňho posledná kvapka. Stal sa plnohodnotným informátorom Rádu a predával im každý kúsok informácie, ktorý by im mohol v ich snažení pomôcť. Zmieril sa s faktom, že ak sa niekomu podarí nastoliť poriadok, bude to Rád. Len dúfal, že po vojne bude možné z ministerstva opäť urobiť tú slávnu inštitúciu, ktorou bolo kedysi.

S ťažkým srdcom dnes počúval, ako Dolores Umbridgeová Rád očierňuje. Nabudúce udrie na nich a bude sa ich snažiť rozpustiť. Percy vedel, že sa ju musí pokúsiť zastaviť. Nemohol jej dovoliť zničiť ich najväčšiu nádej na porážku Veď-Viete-Koho. Tiež sa ho pýtala na Billa a či nevykazuje nejaké známky lykantropie. Pri tom Percymu prebehli po chrbte zimomriavky.

Strávil hodiny v teréne, kde zbieral výpovede, potom z nich celý večer pripravoval výťahy a sumáre. Škrelo ho, ako boli všetky prekrútené. A keď sa zberal na cestu domov, navštívila jeho kanceláriu sama Dolores Umbridgeová.

Aj napriek jeho skepticizmu ho potešilo, že si na splnenie tejto úlohy vybrala jeho osobne. Bol oddaný pracovník a vedel, ako ministerstvo funguje. Tešilo ho, keď tí pri moci ocenili jeho úsilie. Ministerka Umbridgeová ho požiadala, aby so zahraničným diplomatom v súkromí prediskutoval možné spojenectvo.

Percy predpokladal, že to bude zástupca Švajčiarska alebo Francúzska, keďže obe krajiny zatiaľ odmietli podporiť Britániu v boji proti Veď-Viete-Komu. Ak by sa mu podarilo uzavrieť túto zmluvu, konečne by urobil niečo skvelé pre ministerstvo a pre časrodejnícky svet všeobecne. Bola to príležitosť, ktorú nemohol prehliadnuť.

A tak tu sedel o tretej ráno a už hodinu čakal na neznámeho diplomata. Pomaly mu dochádzala trpezlivosť. Pri otvorení dverí sa strhol, no človek, ktorý nimi vstúpil, bol ten posledný, koho by tam Percy čakal.

„Dobrý večer, pán Weasley. Ospravedlňujem sa za taký neskorý príchod,“ povedal Severus Snape uhladene.

„P-Profesor S-Snape,“ sťažka preglgol Percy. „Čo tu robíte?“

Snape oprášil jedinú voľnú stoličku a opatrne sa posadil. „Verím, že ministerka Umbridgeová vás informovala o tom, že prídem prediskutovať možné prímerie medzi ministerstvom mágie a Temným pánom.“

Percymu spadla sánka. To nemohla myslieť vážne. Čo mohla Umbridgeová ponúknuť, aby to zaujalo Temného pána? A ako mohla čo len uvažovať o vyjednávaní so Snapom? Pri Merlinovej brade, veď ten chlap zavraždil Dumbledora. Mali by ho zatknúť a okamžite dopraviť do Azkabanu, aby tam počkal na súd.

„Ehm…“ začal Percy váhavo, nevediac, čo povedať.

Profesor Snape sa usmial tým chladným vypočítavým úsmevom, ktorý si Percy pamätal z Rokfortu. Bol to úškrn, pri ktorom sa študenti otáčali opačným smerom, len aby okolo neho nemuseli na chodbe prejsť.

Percy so Snapom nikdy nemal také problémy, ako Ron, Ginny alebo dvojičky – možno preto, že mu elixíry išli a rešpektoval prísne pravidlá, ktorými sa pri ich príprave musel riadiť. Profesor Snape ho síce nikdy nemal rád – veď bol z Chrabromilu – no nikdy mu nerobil také problémy, ako niektorým jeho spolužiakom.

„Ministerka Umbridgeová sa zaujíma o spoluprácu s Temným pánom, aby minimalizovala straty, ktoré čarodejnícky svet utrpel,“ povedal Snape príjemným tónom.

„Straty, za ktoré je zodpovedný,“ vyprskol Percy.

„Môže byť,“ usmial sa Snape chladne, „ale ministerka Umbridgeová je napriek tomu pripravená urobiť ústupky.“

„Ú-Ústupky?“ opýtal sa Percy. „Aké ústupky?“

„Súhlasila, že nám poskytne istú informáciu. Výsledok toho, že sa túto informáciu dozvieme, bude prospešný ako Temnému pánovi, tak ministerstvu,“ pokračoval Snape. „Na získanie tejto informácie potrebujem vašu pomoc, pán Weasley.“

Percymu sa zježili chlpy na zátylku. Oblizol si vysušené pery a pokúsil sa upokojiť sa. „Akú informáciu hľadáte?“

„Polohu hlavného stanu Fénixovho rádu,“ odvetil Snape so zábleskom v oku.

Percy opäť preglgol a cítil, ako mu po chrbte steká pramienok potu. „Hlavného stanu,“ zopakoval ochromene.

„Áno,“ zatiahol Snape a prstom si prešiel po dolnej pere. „Verím, že vy viete, kde sa nachádza.“

„A-Ale kúzlo…“ vykoktal Percy.

„Áno, viem o kúzle spoľahlivosti a aj to, ako funguje, pán Weasley. Viem tiež, že existujú spôsoby, ako ho zlomiť. Podnikol som určité kroky a teraz by som rád zistil, čo všetko mi môžete povedať,“ povedal Snape.

Percy si položil ruky do lona, aby zakryl, ako sa mu trasú. Skutočne sa bál. Sľúbil, že urobí všetko v jeho silách, aby informoval Rád skôr, ako proti nemu ministerka Umbridgeová zakročí, no teraz, keď na to prišlo, sa cítil osamotený. Alastorovi Moodymu zložil neporušiteľnú prísahu, že nikomu neprezradí nič o Ráde ani jeho členoch. Prezradenie jedinej drobnosti by ho stálo život.

Vedel, že jeho matka so sebou stále nosila ich rodinné hodiny, ktoré by ju o jeho smrti okamžite informovali. To by na varovanie Rádu stačilo. No Percy neveril, že na to má nervy. Obozretne pozrel na profesora Snapa. Nevedel, čo má robiť. Zrazu si prišiel mimoriadne mladý a bezradný.

Snape sa opäť usmial tým mrazivým spôsobom. „Ministerka Umbridgeová si myslela, že ministerstvu v jeho podniku radi poslúžite, no možno budete potrebovať dávku presviedčania.“

Akoby spomalým pohybom zdvihol prútik a zavrčal, „Crucio.“

Bolesť bola taká silná, taká všepohlcujúca, že Percy nemohol myslieť na nič iné. Niekde v ďiaľke počul krik, a len strhané hlasivky mu pripomenuli, žo to kričí on. Konečne bolesť ustala a on sa našiel ležať na zemi. Musel spadnúť zo stoličky, no nepämatal si, ako sa to stalo.

„Opýtam sa vás znovu, pán Weasley. Kde sa nachádza hlavný stan Fénixovho rádu?“ ozval sa Snape pokojne, akoby len učil jednu zo svojich prednášok.

„Ty to nevieš?“ lapal Percy po dychu. Jeho vlastná drzosť ho ohromila. Mučenie dokáže s ľudmi porobiť čudné veci.

„Predpokladám, že musíte mať nového strážcu tajomstva, pretože mi tá spomienka uniká,“ odvetil Snape a prvý raz na ňom bolo vidieť známky podráždenia.

„Ak si nevieš spomenúť, musí ti byť jasné, že aj keby som to vedel, nemohol by som ti to povedať,“ odsekol Percy a konečne sa mu podarilo posadiť sa.

„Skúšate moju trpezlivosť, pán Weasley. Ak by som sa mohol pozrieť do vašej tupej mysle a vytiahnuť odtiaľ informáciu, ktorú chcem, urobil by som to. Nanešťastie však legilimencia proti kúzlu spoľahlivosti nefunguje. Keď kúzlo slabne, ako prvé si skrytú spomienku uvedomí podvedomie.. My sme oslabeniu kúzla dopriali trochu viac času. Prezraďte mi polohu hlavného stanu,“ povedal Snape a pristúpil Percymu prsty.

Ako tlak na jeho prsty narastal, Percy zakňučal. Bol si istý, že mu ich Snape zlomí. Vedel, čo by mal urobiť, no bál sa. Tak strašne sa bál. Triediaci klobúk mal dôvod poslať ho do Chrabromilu. Niekde v ňom musí byť odvaha urobiť, čo treba. Bola to hranica medzi tým, čo je správne a čo je ľahké. Nerozrával kedysi presne o tom profesor Dumbledore?

„Crucio,“ zasičal Snape znovu.

Percy zvrieskol. Keď Snape zrušil kliatbu, Percymu sa zdvihol žalúdok a ovracal podlahu. Musel ochrániť svoju rodinu. Mali pravdu a on sa mýlil. Len dúfal, že jedného dňa zistia, že si svoju chybu pred koncom uvedomil. Ale čo mohol pre ochranu svojej rodiny urobiť? Musí Snapovi povedať niečo, čo už vie. Ale čo by to malo byť? Čo by porušilo jeho prísahu, no neohrozilo jeho rodinu?

Inšpirácia ho zasiahla ako jazva v tvare blesku.

„Harry Potter pracuje pre Fénixov rád,“ povedal s pohľadom upreným priamo na Snapa.

„To už viem, ty neschopný idiot. Pýtal som sa na polohu ich hlavného stanu. Kde sa Potter skrýva?“

Percy v hrudi pocítil zvieranie. Odrazu sa mu veľmi ťažko dýchalo, akoby sa mu do pľúc nedostával kyslík. Pozrel hore a tesne pred tým, než jeho pohľad vyhasol, videl na tvári svojho bývalého učiteľa elixírov zmätený výraz. Viac už o sebe nevedel. Percyho posledná myšlienka pred tým, ako ho pohltila temnota, bola úľava z toho, že necítil žiadnu bolesť.


Ak sa vám preklad páči, môžete ho podporiť použitím nasledujúceho tlačidla:

PayPal Donation

Reklamy

7 thoughts on “Siedmy Horcrux – Kapitola 20 – Zrada – Časť 3

    1. Mar3ek Post author

      Kdeže po výške 😀 Ešte si tam pobudnem minimálne tri roky, ak pôjde všetko podľa plánu. Ale pokračovať určite budem 🙂

  1. Nici

    hmm..no asi sa pytam neskoro ale vies V lavej ruke boha poslali 2zabijakov na Cale a ta Jenifer sa spravala cudne nechapem preco len tak vybehla a kricala bola jeho matka? nevies co to malo znamenat to jej spravanie?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s