Brent Weeks – Night Angel Trilogy – Beyond the Shadows

Dnes som dočítal posledný diel trilógie Night Angel od Brenta Weeksa. A musím povedať, že Weeks celú trilógiu zakončil výborne. Poďme ale poporiadku.

 

Varovanie: nasledujúci text obsahuje spoilery – ak sa v dohľadnom čase chystáte čítať túto trilógiu, nasledujúce tri odstavce preskočte.

 

Na konci druhej časti trilógie vojská Cenarie porazili okupačné sily Khalidoru. Garoth Ursuul zomrel rukou Kylara Sterna a Cenaria by sa tak mohla opäť vrátiť do zažitých koľají.

 

No relatívny mier so sebou prináša ďalšie problémy – vládkyňou sa stáva neschopná a hlúpa kráľovná a Logan Gyre, právoplatný kráľ nie je ochotný vziať jej trón. Ak má však Cenaria prežiť, musí sa nájsť niekto, kto to urobí.

 

A zatiaľ čo sa Cenaria snaží spamätať, Khalidor hľadá nástupcu z rodu Ursuulov. Nikto však nečakal, že by to mohol byť sám Zradca. Jeho cesta za nápravou krajiny však nie je bez opozície – Neph Dada a niekoľko sto jeho verných sa snaží intrigami získať moc, ktorá im umožní vytvoriť armádu, akú svet nevidel už vyše 700 rokov. Armádu, ktorá utopí kontinent v krvi…

 

Tak ako v prípade prvých dvoch dielov (The Way of Shadows, Shadow’s Edge), aj tretí je rozprávaný zložito s mnohými dejovými líniami, ktoré sa nakoniec všetky stretnú v rozhodujúcom okamihu, aby rozhodli o osude sveta. Rozprávanie je dynamické ako vždy, obzvlášť okolo takej dvestej strany už som mal problém knihu odložiť.

 

Rozprávanie je veľmi emotívne a problémy, ktoré hrdinovia riešia, často nie sú dielom nepriateľov – či už je to rozpoltená láska alebo rozhodovanie medzi životom priateľa a udržaním moci, nedá sa to rozsúdiť mečom (väčšinou 😉 ). Tieto morálne epizódy vrahajú na postavy nové svetlo – zisťujeme, že aj chladný zabijak je nakoniec schopný citu.

 

“He deafened himself to love’s voice with killing and whoring and drinking. He became a wetboy because wetboys cannot love. He was ultimately successful, and the ka’kari abandoned him because he finally knew love’s antithesis.”
“Hatred?”
“Indifference.”
The Wolf

Celkovo vzaté, Beyond the Shadows je jednoznačne najlepšia časť trilógie – možno aj preto, že autor sa už nemusí zaťažovať s popisovaním sveta a jeho vysvetľovaním – môže sa sústrediť na príbeh a jeho zákruty. A je to poznať.

 

Nakoniec sa teda aj knižka, ktorej som spočiatku veľmi neveril, zmenila na príjemné čítanie, ktoré zaujme. 🙂

Reklamy

3 thoughts on “Brent Weeks – Night Angel Trilogy – Beyond the Shadows

  1. Honza Lachý

    To já sem už přečetl všechno v češtině a těším se na the lightbringer triology v češtině… Psal sem si s Brentem jednou cez e-mail a napsal,že by se ke Kylarovi a ostatním chtěl vrátit až dopíše lightbringer, pokud tak učiní, budu vážně rád 😀

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s