Brent Weeks – Night Angel Trilogy – Shadow’s Edge

Dnes som dočítal druhú knihu z trilógie Night Angel. Pred pár dňami som sa na týchto stránkach venoval prvému dielu, dnes teda niečo bližšie k druhej časti.

 

Varovanie: ak ste ešte prvý diel nečítali a máte to v pláne, odporúčam preskočiť informácie o deji – obsahuje niekoľko spoilerov. Varoval som vás 😀

 

Druhá časť trilógie pokračuje presne tam, kde prvá časť skončila. Hlavnou postavou je stále Kylar (ako sa z Azotha stal Kylar sa dočítate v The Way of Shadows 😉 ). Cenariu okupujú vojská Khalidoru, odboj je neorganizovaný, Khalidorania drancujú, znásilňujú a vraždia bez zábran. A na tróne sedí sám Garoth Ursuul.

 

Zúfalé časy volajú po zúfalých činoch. Ale jediný človek, ktorý by ešte mohol Cenariu zachrániť, ju opustil a stal sa lekárnikom. A snaží sa zmeniť svoj život. A zabudnúť.

 

Ale existujú veci, ktoré sú dôležitejšie ako osobné šťastie. A tak sa Night Angel opäť vracia do služny, tento raz už nie ako nájomný zabijak, ale ako pomstiteľ a záchranca. A kontrakt? Zabiť boha…

 

Elene, I’m sorry, I tried. I swear I tried. Some things are worth more than my happiness. Some things only I can do.
Kylarov list na rozlúčku

Cesta za splnením tejto úlohy je dlhá a kľukatá a aby to Kylar vôbec prežil, musí spolupracovať s tými nejnepravdepodobnejšími spojencami… Podarí sa mu uspieť?

 

Čo sa týka štýlu rozprávania a jazyka, Shadow’s Edge sa od The Way of Shadows príliš nelíši. Angličtina je to stále relatívne komplikovaná a dej má stále niekoľko paralelne sa odvíjajúcich línií, ktoré sa navzájom prepletajú (tento raz ale v trochu menej zamotanej forme).

 

Druhý diel mi však prišiel o dosť konzistentnejší z pohľadu fungovania sveta – tam, kde The Way of Shadows na čitateľa vrhala len názvy bez vysvetlenia (k vysvetleniu došlo počas rozprávania), v Shadow’s Edge už vieme, čo si pod nimi máme predstaviť a akú úlohu hrajú v danom svete – a číta sa to príjemnejšie.

 

Celkovo vzaté je druhý diel lepší – dynamika a pútavosť rozprávania zostala rovnaká (teda dobrá až výborná), ale niektoré muchy autor odstránil. Ak sa prekúšete prvým dielom, Shadow’s Edge vás určite nesklame. 🙂

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s