R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi – Trilógia Transitions – The Ghost King

Dnes som dočítal najnovšiu knihu od Roberta A. Salvatoreho nazvanú The Ghost King. Ako už názov môjho článku naznačuje, je to ďalšia zo série knižiek o Drizztovi – mimoriadne nevšednom temnom elfovi.

 

Predpokladám, že Drizzta, Bruenora či Catti-brie vám predstavovať nemusím. Ak ste sa s týmito hrdinami ešte nestretli, Legende o Drizztovi som už dávnejšie venoval tri články: trilógia Domovina (Homeland), ďalšie 3 trilógie zo série (Icewind Dale Trilogy, Legacy of the Drow, Paths of Darkness) a prvé dve časti trilógie Transitions. Asi najpodrobnejšie informácie o Drizztovi a ďalšich hrdinoch nájdete práve v prvom článku.

 

Ako som spomenul v článku o predchádzajúcich častiach tejto trilógie, na túto knižku som sa celkom tešil. A keď som tvrdil, že to bude zaujímavé čítanie, mal som pravdu.

 

Dej Kráľa duchov sa odohráva niekoľko rokov po skončení predchádzajúcej knihy (The Pirate King) a začína tým, ako vlastne tento “kráľ” vznikol a z čoho vznikol. Nechcem zabiehať do podrobností, aby som vám náhodou nepokazil zážitok (tak ako mne pokazila časť zážitku Wikipedia), preto len zbežne – vrátia sa tri postavy z predchádzajúch kníh. A ich úmysel? Pomstiť sa.

 

Situácia na celom svete sa dramaticky mení – len pred niekoľkými rokmi skončil Spellplague a všetko sa zase obracia k horšiemu. Mágia po celom svete prestáva fungovať, najmocnejši mágovia upadajú do šialenstva, duchovní po celom svete strácajú kontakt so svojimi božstvami, aj tie najjednoduchšie zaklínadlá zlyhávajú.

 

Nič z tohto sa však Drizzta nedotýka nijak zvlášť osobne – až kým vlákno bortiacej sa Mystrinej Weave (prepáčte, naozaj neviem, ako by som to preložil, možno… Tkanivo? Osnova?) nezasiahne Catti-brie na ceste zo Striebrolunia a nespôsobí jej podobné magické šialenstvo, ako mnohým mágom na celom svete. Náhodne ju zasahujú záchvaty kŕčov, niekedy sa dokonca správa, akoby bola v celkom inom čase a zažívala nanovo udalosti, ktoré sa stali už pred rokmi.

 

A medzitým Kráľ duchov pripravuje svoju pomstu, voči tým, ktorí ho v minulosti ohrozovali. Medzi nich patrí aj Jarlaxle, vodca drowskej skupiny žoldnierov, ktorý je práve na cestách po povrchu. Kráľ duchov sa však prezradí, keď sa Jarlaxla pokúsi telepaticky (to by vám mohlo napovedať, kto bude jedna z tých troch postáv, nie? 🙂 ) nájsť. Jarlaxle si uvedomí hroziace nebezpečenstvo a spolu s ním aj to, kto by mu mohol v boji proti Kráľovi pomôcť (najlepšia obrana je predsa útok, že?). Tým človekom he Cudderly, kňaz Daneira a staviteľ najväčšej knižnice sveta – Spirit Soaring (opäť sa radšej o preklad nepokúsim). Ten však Jarlaxlovi sľúbil, že ak sa ešte raz ukáže niekde v okolí, zničí ho.

 

A tak Jarlaxle príde s šikovným plánom – potrebuje Cudderlyho presvedčiť, že nie je hrozbou – a to pomocou Drizzta a jeho priateľov. Všade sa šepká, že dcéra kráľa Bruenora bola poranená rozpradajúcou sa mágiou a Jarlaxle presvedčí ostatných, že Cudderly je jedinou šancou.

 

A tak sa začína cesta za vyliečením Catti-brie (a Regisa, ktorý sa pri pokuse dosiahnuť Catti-brie v jej záchvatoch pokúsil použiť svoj rubínový privesok a nechal sa vtiahnuť za ňou), za porazením Kráľa duchov a za zistením, kam sa podela mágia.

Táto cesta je dláždená horami nemŕtvych, zničeným mestom, nemŕtvymi rybami a nečakane silnou mágiou. K deju by asi aj stačilo – The Ghost King je zaujímavé čítanie a bude lepšie, ak si všetky zvraty a výkruty osudov Drizzta a spol. prečítate sami. 😉

 

Čo sa týka štýlu, povedal by som, že je to typický Salvatore – dokáže vystihnúť dynamiku deja, kniha je plná zaujímavých súbojov a ešte zaujímavejších kúziel (a pre priaznivcov Dungeons & Dragons malý bonus – niektoré z tých kúziel určite spoznáte 🙂 ).

 

Povedal by som, že The Ghost King je dobrá kniha – ľahko sa číta, má príjemný dej a ak ste fanúšikom Drizzta, zažijete ďalší z tých osobných okamihov, ktoré zmenia jeho život (a život všetkých okolo neho).

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s