Avatar the Movie

Včera som sa konečne dostal k tomu, aby som si pozrel momentálne najväčší kasový trhák – film Avatar od Jamesa Camerona. A musím povedať, že tých 5€ za lístok sa naozaj oplatilo dať.

 

Začnem ale pekne od začiatku. Avatar sa odohráva okolo roku 2150 na planéte (v skutočnosti ide o mesiac plynného obra, ale zostanem radšej pri planéte) menom Pandora. Ide o planétu podobnú Zemi, so svojím vlastným ekosystémom a vlastnými druhmi rastlín a živočíchov. Pre ľudí je to mimoriadne nebezpečné prostredie, v ktorom keď si jeden nedá pozor, pokojne by to mohla byť posledná chyba jeho života.

 

Planétu obýva aj domorodá civilizácia zvaná Na”vi (ak máte radi umelé skloňovanie, potom Na’viovia, ale to odo mňa naozaj nechcite). Dôvod, prečo je Pandora pre ľudí taká zaujímavá je ten, že na planéte sa vyskytuje mimoriadne vzácny minerál, ktorého cena sa na pozemskom trhu šplhá do nebies. A tak si ľudstvo povedalo “No čo, žije tám pár primitívnych domorodcov. Vyženieme ich a môžeme si ťažiť kde chceme”.

 

K projektu ťažby však patrí aj vedecká expedícia a tá príde s myšlienkou diplomatického riešenia – najprv pomocou osobného kontaktu a keď ten zlyhá, pomocou projektu Avatar. Avatari sú umelo vytvorené telá postavené na báze zmiešanej Na’vi a ľudskej DNA. Tieto telá sa dajú ovládať na diaľku a keďže majú fyziológiu domorodcov, prostredie Pandory je pre nich o niečo menej nebezpečné. Toľko k deju, ktorý sa stal ešte pred začiatkom filmu 😉

 

Film ako taký začína príchodom Jacka Sullyho, bývalého vojaka, ktorý po zranení zostal na invalidnom vozíku, na Pandoru. Jeho brat, dvojča, tam mal pracovať ako operátor jedného z avatarov, no niekoľko dní pred plánovaným odletom zahynul. A vďaka genetickej kompatibilite bol Jack požiadaný, aby prevzal jeho miesto ako operátor.

 

Na planéte Jack zisťuje, že situácia nie je veľmi ružová – domorodci prerušili všetky diplomatické styky a šéf celej operácie začína vážne uvažovať o vojenskom údere. Celý projekt Avatar je tak pod veľkým tlakom. Do toho sa ešte zamieša veliteľ bezpečnosti Quaritch, ktorý v Jackovi vidí možnosť, ako dostať vojaka medzi domorodých obyvateľov a získať tak informácie, ktoré by mu vedci nemohli poskytnúť. Ako odmenu Jackovi ponúkne, že po návrate domov mu zabezpečí operáciu, ktorá mu umožní opäť chodiť. Jack to nedokáže odmietnuť a tak sa stáva špionóm, ktorý (aspoň podľa Quaritcha) nakoniec nevyhnutnú vojnu vyhrá.

 

Jack svoju úlohu berie vážne a po istom úsilí sa s pomocou Ney’tiri (“princeznou” kmeňa Omaticaya) stane prvým “človekom”, ktorého sa Na’vi pokúsia naučiť ich zvyky. Učí sa rýchlo, a aby bola vo filme aj nejaká tá milostná zápletka, Jack a Ney’riti sa do seba zaľúbia. Ako sa Jack viac a viac odpútava od svojho ľudského života, začína si uvedomovať, že pokus vysídliť kmene Na’vi je zlý krok. Vojenské mozgy v pozadí operácie sa však nenechajú presvedčiť a nakoniec dochádza k navyhnutnéu stretnutiu v boji.

 

Jack sa spolu s ostatnými operátormi Avatarov pripojí ku kmeňom Na’vi a spoločne sa pokúsia zastaviť armádu ľudí, no vyzerá to, že sa im to nepodarí – ľudia majú priveľkú technickú výhodu. V najťažšej chvíli však na pomoc prichádza Eywa (božstvo Na’vi), a celá fauna sa obracia proti ľuďom. Posledná konfrontácia nastáva medzi Quaritchom a Jackom, z ktorého nakoniec vyviazne živý Jack (len vďaka intervencii Ney’tiri a jej luku).

 

Film končí tým, že Jackova myseľ je s pomocou Eywy nastálo prenesená do jeho avatara a zostáva žiť s klanom Omaticaya.

 

Uznávam, že zhrnutie deja je dosť dlhé a dej je dosť plytký, ale v prípade Avatara je viac-menej druhoradý. 🙂 Avatar je totiž hlavne úžasným vizuálnym zážitkom. Či už ide o obrovské exteriéry planéty alebo len malé kúsky domovov Na’vi, Avatar je jednoducho dychvyrážajúci. Prales v noci je úžasný, všetko vyzerá veľmi realisticky. Na’vi sú tiež skvelí. Avatar je jednoducho prelom vo vizuálnom spracovaní. Nemôžem síce povedať, že by bol Avatar dokonale fotorealistický, ale už to k tomu má iba malý krôčik.

 

Slovom sa naozaj len veľmi ťažko popisuje, ako film skvele vyzerá na plátne. To si jednoducho treba pozrieť, v ideálnom prípade v 3D. Stojí to za to.

 

Sečteno a podtrženo, Avatar je jednoducho prelomový film, rovnako ako väčšina Cameronových filmov. V tomto prípade ide o prielom v oblasti obrazu a animácie, čo dokáže oceniť každý divák. Avatara by ste si jednoducho nemali nechať ujsť. 🙂

 

Záverom pár slov o soundtracku k filmu. Zložil ho James Horner, má celkom 14 skladieb a celkovú dĺžku približne 79 minút. Na počúvanie nie je taký atraktívny ako niektoré iné, ale filmové scény naozaj vystihuje dokonale. Celkovo je soundtrack dosť pomalý, ale skladba War je priam epická (aj dĺžkou – trvá cez 11 minút). Ide o príjemné počúvanie na pozadí – napríklad k čítaniu knihy. Záverečnú skladbu “I see you” spieva Leona Lewis a tá naozaj nesklamala. Pasuje k soundtraku a pasuje k filmu. Čo viac by človek od soundtracku chcel? 🙂

Reklamy

4 thoughts on “Avatar the Movie

 1. llilly

  no ak sa môžem vyjadriť, tak musím povedať, že ma avatar vôbec neoslovil…počula som na neho toľko ód, že som sa rozhodla pozrieť si ho…bola som sklamaná a to nie som ktovieaká prieberčivá čo sa týka filmov…koniec bol ľahko uhádnuteľný…vo filme len samé výbuchy a stroje…plytké

 2. Vigonaut

  (len vďaka intervencii Ney’tiri a jej luku). – preboha prečo nenapíše ako človek “zasiahla lukom” ale pereš tam hentaké výrazy ako nejaký macher, čo ukazuje verejnosti – “aha pozrite, ja viem používať zložité slová”. V recenzii na film sa nikdy také niečo nepoužíva. Recenzie čítajú rôzne spektrá ľudí. Tí menší neznalejší sa museli pozastaviť, prečo to tam autor píše hentak. Vieš že ľudský národ je viac hlúpy ako múdry. no.

  Ale inak SUPER článok. 🙂 pekne si to vystihol.

  1. Mar3ek Post author

   Len malá rada – nabudúce, keď budeš chcieť niečo pochváliť, odporúčam, aby si do toho nezahrnul podobné zbytočné poznámky. Ničomu to nepomôže – ak sa ti nepáči, ako je článok napísaný, nemusíš ho čítať.
   Ty si sa tiež nijako neblysol svojou štylistikou. Intervenovať je úplne bežné a spisovné slovenské slovo – pokojne si to môžeš overiť na stránkach Jazykovedného ústavu Slovenskej akadémie vied: intervenovať – výklad

 3. Zdendo

  Kaltxì, ma smukan, sì smuke. Oel ayngati kameie.
  Kto “neumí zřít”, ten tento film nedokáže vnímať tak, ako dúfal James Cameron. Tak trošku ľutujem, že som videl tento film – a to preto, lebo teraz žiadny iný pre mňa nie je dosť dobrý. Asi predám telku 🙂
  Kìyevame, ulte Eywa ngahu 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s