Dan Brown – The Lost Symbol

Pred pár dňami som dočítal najnovšiu knihu od Dana Browna (DaVinciho kód, Anjeli a démoni atď.). Musím povedať, že to nie je môj žáner, ale naozaj som nemal čo čítať.

 

O tejto knihe sa asi nebudem veľmi rozpisovať, pretože historická fikcia je… No, historická fikcia, ak viete čo tým myslím. Jednoducho, pri knihách Dana Browna (všetkých) je mimoriadne dôležité pristupovať k nim ako k dielu fikcie. Nie je dôležité, že toto a tamto skutočne existuje – stále ide len o fikciu.

 

V prípade The Lost Symbol to je rovnaké – všetci vedia, že existuje Amerika, že existujú slobodomurári a že existovali ľudia ako Newton, Franklin a Washington. Ale to neznamená, že dej je založený na faktoch.

 

Dej sa opäť točí okolo profesora R. Langdona, odborníka na symboly a odohráva sa počas jednej noci vo Washingtone. Kniha začína prijatím neznámeho človeka do tridsiateho tretieho (najvyššieho) stupňa rádu slobodomurárov a pokračuje príletom Langdona do Washingtonu, kam ho narýchlo zavolal jeho priateľ a slobodomurár, Peter Salomon.

 

Po príchode na miesto domnelej prednášky však Langdon zisťuje, že ho oklamali a čo viac, nájde sa ruka Petra Solomona useknutá v zápästí a pokrytá symbolmi spojovanými s “the Ancient Mysteries” (prepáčte, knihu som čítal v angličtine) – akýmsi súborom starovekej múdrosti ľudstva s obrovskou mocou – s mocou ukázať ľudstvu jeho pravý potenciál.

 

Do deja vstupuje dokonca CIA, ktorá práve rieši krízu národnej bezpečnosti, ktorá vyzerá byť prepojená s Langdonom. A do toho všetkého sa ešte nájde ďalší stratený symbol – pyramída slobodomurárov, o ktorej povesť vraví, že skrýva kľúč k nájdeniu “the Ancient Mysteries”. Ak chce Langdon ešte niekedy vidieť svojho priateľa (a ak má Amerika prežiť noc nedotknutá), musí pyramídu rozlúštiť.

 

The Lost symbol je v každom prípade podarená knižka so zaujímavou témou. Číta sa ľahko a aj keď má niekoľko lsabších pasáží, vyváži to dynamikou na iných miestach. Celkovo povedané, The Lost Symbol nie je strata času, ak sa ňou nenecháte ovplyvniť – Dan Brown je majstrom zastierania hranice medzi realitou a fikciou.

 

Slovenský preklad by mal vyjsť 10.02.2010 a ponesie názov Stratený symbol. (Zdroj: Martinus.sk)

Reklamy

2 thoughts on “Dan Brown – The Lost Symbol

    1. Mar3ek Post author

      Povedal by som, že Stratený symbol nemá s kvantovou fyzikou nič spoločné. A samozrejme som ku kvantovej fyzike nečuchal (asi našťastie 😀 ).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s