R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi – trilógia Transitions

V skutočnosti by sa ten článok nemal volať “trilógia”. Zatiaľ z nej totiž vyšli len dve časti a práve o tých sa chystám písať.

 

Trilógia Transitions pokračuje v popisovaní životných osudov temného elfa Drizzta Do’Urdena a jeho priateľov. O Drizztovi a ostatných už som čo to napísal, články nájdete tu. Nebudem sa preto zdržovať s popisom a opisom, prejdem rovno k veci.

 

Séria obsahuje knihy The Orc King, The Pirate King a The Ghost king (má vyjsť v októbri).

 

The Orc King (ako už názov naznačuje 🙂 ) sa zaoberá prpblematikou orkov, ktorí si v predchádzajúcich dieloch Legendy vytvorili pod vedením kráľa Oboulda vlastné kráľovstvo, ktoré priamo susedí s Mitrilovou sieňou. Medzi oboma kráľovstvami panuje aké-také prímerie (aspoň počas zimy, keď sú boje pozastavené), čo sa však nepozdáva niektorým výbojnejším orkom, ktorí začnú spochybňovať Obouldov úmysel nepokračovať vo vojenskom ťažení proti susedným národom.

 

Vačšina diela so točí okolo toho, ako sa trpaslíci (na čele s Bruenorom) snažia nájsť spôsob, ako orkov vyhnať, ako sa Obould snaží nadviazať diplomatické styky s trpaslíkmi, ako sa konšpirátori snažia Oboulda zosadiť. Bruenor v jeskyniach nachádza dôkazy o tom, že mier medzi trpaslíkmi a orkami kedysi naozaj existoval a tak po odrazení útoku konšpirátorov na Obouldove pozície naozaj dochádza k podpisu mierovej zmluvy medzi trpaslíkmi z Mitrilovej siene a orkami.

 

The Pirate King pojednáva naproti tomu výsostne o Luskane a jeho osude. Kapitán Deudermont sa s pomocou mladého lorda z Hlbiny rozhodne zakročiť proti narastajúcej vlne pirátstva, ktoré podporuje arcimág luskanskej Hosttower (naozaj neviem, ako je to v preklade, prepáčte 🙂 ). Dochádza k bojom na území Luskanu a aj keď je nakoniec luskanské magické bratstvo porazené, v bojoch umiera takmer tretina jeho obyvateľov (práve vďaka arcimágovi Greethovi, lichovi).

 

Nasleduje ťažká zima, ktorú okrem nedostatku jedla a ďalších vecí komplikujú aj plány piatich luskanských kapitánov, bývalých pirátov. Oni sami vlastne Deudermonta na jeho boj v Luskane naviedli, keď mu tajne a rôznymi cestami poskytli informácie o Greethovych pirátskych aktivitách. A teraz sa snažia Deudermonta zbaviť, bay mohli Luskan premeniť na slobodný prístav, kde neplatia žiadne zákony a piráti tam majú voľné pole.

 

Nasledujú ďalšie pouličné boje, ktoré ´vyústia až do smrti kapitána Deudermonta a potopeniu Morského škriatka, jeho lode. Do toho všetkého este dokonca zasiahnu starí zna´mi z predchádzajúch sérií – drow Jarlaxle a jeho skupina žoldnierov.

 

Obe knihy sú podľa môjho názoru o dosť lepšie ako predchádzajúca séria a musím povedať, že sa teším na poslednú časť.

Reklamy

2 thoughts on “R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi – trilógia Transitions

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s