(Maďarský) plač na nesprávnom hrobe

Čo iné by ste si povedali, keby ste si v novinách prečítali článok s titulkom “SMK sa chystá lobovať proti jazykovému zákonu v USA”?

 

Nemýľte sa, teraz nechcem obhajováť tento už (bohužiaľ) notoricky známy zákon. Keď mám pravdu povedať, nemám ho naštudovaný, ani to nemám v pláne. Ale tento titulok ma už naozaj rozčúlil.

 

Nebudem tvrdiť, že tento zákon je dobrý. Nebudem tvrdiť, že je zlý. Nebudem dokonca tvrdiť ani to, že je potrebný (ako povedal pán prezident). A nepoviem ani to, že povyk okolo neho je zbytočný a prehnaný. Ale celkom jednoznačne budem tvrdiť, že na to, aký prievan sa okolo neho robí, účinné riešenie sa asi nehľadá.

 

Ako si môžem dovoliť tvrdiť niečo také? Vlastne celkom ľahko. Pozrime sa na fakty – slovenská vláda sa tvári, že je všetko v poriadku a nejaké jednanie pokladajú za zbytočné (alebo za provokáciu). Maďarská strana najprv protestovala na správnom mieste (vo vnútroštátnej politike). Potom na verejnosti (ešte stále v poriadku). Potom v Maďarsku (nie až také šťastné). Neskôr v EÚ (tomu sa vraví plakať na nesprávnom hrobe). A teraz podľa všetkého aj v USA (úplne nepochopiteľne).

 

Urobili sa chyby, no vláda si to neprizná. Ostáva záhadou, prečo, ale to je z pohľadu tohto článku druhoradé. Najviac sa mi však nepáči fakt, že z čisto bilaterálnejho problému sa postupne urobil problém vlastne celosvetový (alebo aspoň problém dvoch kontinentov). Je mi jedno, prečo sa to stalo. Skôr by ma zaujímalo, koho napadlo ísť s tým do USA. EÚ ešte (s problémami) pochopím – medzinárodná organizácia, ktorej sú obe krajiny členom a ktorá má istú právnu moc. Ale USA? Iný kontinent, cudzí štát, ktorý s tým nemá prakticky nič spoločné?

 

Prepáčte, ale to naozaj nemá logiku. Po prvé – prečo by to malo USA vlastne zaujímať? A po druhé – aj keby to USA zaujímalo, čo vedie SMK k tomu, že veria, že názor USA preváži jazýček váh na ich stranu?

 

No nič, k odpovediam sa asi neprepracujeme nijak skoro. Ak vôbec. Ale musím skonštatovať, že SMK a ich protesty proti novele jazykového zákona sú už dosť dlhú dobu obrátené zlým smerom. Keby sa radšej viac snažili na domácej pôde, celá vec už mohla byť na polceste k riešeniu. Na druhej strane, keď sa z vnútroštátnej záležitosti urobí záležitosť medzinárodná, v médiách to vyvolá väčšiu publicitu, či nie?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s