R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi 2, 3, 4

Včera v noci sa mi podarilo dočítať štvrtú časť Legendy o Drizztovi od Roberta A. Salvatoreho. Je pre mňa trochu nezvyk písať recenziu (nie, toto nie je recenzia, nenechajte sa oklamať 🙂 ) na viac knižných sérií naraz, ale Legenda o Drizztovi by sa dala hodnotiť aj ako jedno ucelené dielo.

 

Hneď na úvod chcem podotknúť, že Legenda o Drizztovi je z väčšej časti fantasy typu “Sword & sorcery”. A to nie je práve môj žáner kníh, takže sa dá povedať, že tento článok bude dosť zaujatý. 🙂

 

Jediná vec, ktorá nie je až tak S&S je hlavná postava – temný elf Drizzt Do’Urden. Nechcem však tento článok príliš naťahovať- ak sa chcete dozvedieť niečo o Drizztovi, odporúčam článok o prvej časti Legendy. V skratke, Drizzt je zložitý charakter. Síce vyslovene čierno-biely (v skutočnosti len biely), ale jeho filozofické myšlienky, ktoré sú prepletené celou Legendou, sú zaujímavé a zväčša pravdivé.

 

Ale spať k Legende. Legenda pozostáva z niekoľkých sérií kníh – prvou z nich je Domovina, o ktorej som písal v odkaze vyššie. Tento článok je venovaný ďalším častiam, ktorými sú:

Icewind Dale Trilogy:

 • The Crystal Shard
 • Streams of Silver
 • The Halfling’s Gem

Legacy of the Drow:

 • The Legacy
 • Starless Night
 • Siege of Darkness
 • Passage to Dawn

Paths of Darkness:

 • The Silent Blade
 • The Spine of the World
 • Servant of the Shard
 • Sea of Swords

 

Trilógia Icewind Dale je rozprávaním o živote Drizzta Do’Urdena na Planine ľadového vetra. Hlavným konfliktom je artefakt zvaný Crenshinibon – prastarý výtvor zla, ktorý svoju silu čerpá zo slnečného svetla a má schopnosť ovládnuť vôľu väčšiny smrteľníkov a strhnúť ich k zlu.

 

Táto trilógia je jedna z tých lepších častí Legendy, je relatívne dynamická a plná akcie – čo sa od S&S čaká (čo iné by ste od S&S čakali?).

 

Legacy of the Drow je tetralógia, v ktorej hlavnú zápletku tvorí invázia temných elfov na povrch, aby zabrali prastaré trpaslišie kráľovstvo Mitrilovú sieň. Drizzt v tom vidí pomstu vládnucej rady drowov, ktorú na svojich priateľov privolal svojím útekom z Menzoberranzzanu, no nie je to tak – temní elfovia sa vydali na pochod kvôli bohatstvu, ktoré Mitrilová sieň ukrýva.

 

Drowov odkaz je tiež dielo, ktoré sa dá prečítať rýchlo – dej neviazne a odvíja sa relatívne rýchlo (keď uvážite, že je to tetralógia o dĺžke približne tisíc strán).

 

Problém nastáva pri Cestách temnoty, ktorá nehovorí o Drizztovi. Ak sa pýtate, čo to je za Legendu o Drizztovi, v ktorej Drizzt neúčinkuje, pýtate sa správne. Ja som sa to pýtal tiež, hlavne preto, že bez Drizzta celá tetralógia stráca svoje čaro. Prvé tri časti rozprávajú o osudoch Wulfgara, jedného z Drizztovych priateľov a spolubojovníkov, ktorý v Drowovom odkaze padol, prešiel svojím osobným peklom a nakoniec sa opäť vrátil do ríše živých ako iný, horší, človek.

 

Cesty temnoty popisujú Wulfgarovu snahu vyrovnať sa s utrpením, ktoré mu spôsobil démon Errtu. Najprv útekom, potom alkoholom a životom vyhnanca a nakoniec zmierením a návratom k svojim priateľom. Prvé tri časti, kde nevystupuje Drizzt, sú nudné. Poviem to otvorene a bez servítky, pri ich čítaní som sa nudil. Po prvé v nich nebola nijaká väčšia akcia a po druhé celé knihy boli prakticky len one man show. V skratke “príbeh o páde jendého bojovníke”.

 

Celkový dojem sa trochu napravil v poslednej časti, kde sa opäť objavili Drizzt a jeho priatelia (trpaslík Bruenor, ľudská žena Catti-brie a hobit Regis). Pribudlo aj akcie a kniha sa hneď čítala jednoduchšie. A hlavne rýchlejšie. 🙂

 

Na záver by som mal asi povedať, že tento článok vlastne nič nepovedal. Ospravedlňujem sa. Ale mal som jednoducho pocit, že by som mal napísať aspoň svoj súkromný názor na tieto knihy. Tiež verím, že fanúšikovia R. A. Salvatoreho mi odpustia a na svoju obhajobu poviem len to, že to jednoducho nie je môj štýl.

Reklamy

One thought on “R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi 2, 3, 4

 1. Spätné upozornenie: R. A. Salvatore – Legenda o Drizztovi – trilógia Transitions « Postrehy z Vrakune

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s