Robert A. Salvatore – Temný elf – Domovina

Včera (alebo to bolo predvčerom?) som dočítal fantasy knižku z prostredia Forgotten Realms. Tí, ktorí poznajú Dungeons & Dragons (stolovú RPG hru, nie filmy!) alebo počítačové hry Baldur’s Gate, Icewind Dale alebo Neverwinter Nights, budú mať jasno – ide o dobrodružstvo z Toho sveta. Zo sveta, ktorý sa najrôznejšími dobrodružstvami hemží.

 

Hneď zo začiatku musím poznamenať, že k čítaniu tejto série som pristupoval s istou nevôľou. Neviem presne definovať, prečo to tak bolo, ale je to fakt. Možno to je tým, že celá séria patrí v mojej kategorizácii do skupiny “tuctové fantasy”. Nechápte ma zle, nechcem tým povedať, že ide o nejakú strašne zlú, obyčajnú alebo nečitateľnú záležitosť. Mám na mysli to, že je to literatúra, ktorá nijakým (pre mňa) podstatným spôsobom nevyniká.

 

Teda že ide o také tie knihy z fantasy oddelenia obchodov, na ktorých obálke je nakreslený preštylizovaný netvor s tlamou dokorán, s ktorým bojuje osamotený barbarský hrdina v bedrovom rúšku, s mečom dva krát takým dlhým, ako je on sám a so svalmi ako Rambo, Conan a Rocky dohromady. V tom “lepšom” prípade tam stojí žena, oblečená v plechovej podprsenke a niečom, zo najviac zo všetkého pripomína pás cudnosti, s rovnými blond vlasmi až do pása. Ostatné parametre (meč, svaly) ostávajú rovnaké.

 

Ako vidíte, trochu som sa nechal uniesť. 😀 Tak teda späť k Temnému elfovi. Celá trilógia je vlastne úvodom do života drowského (poznámka pre menej zdatných: drow = temný elf) hraničiara Drizzta Do’Urdena. Domovina pojednáva o jeho detstve, výcviku a vnútornom spore medzi jeho čestnou povahou a skazenosťou Menzoberranzanu, drowského mesta.

 

Konfliky vlastne neleží v meste ako takom, ale v životnej filozofii drowov, ktorí za jediné meradlo úspechu považujú moc a sú pre jej získanie schopní urobiť čokoľvek, vrátane obetovania novorodenca. V spoločnosti, ktorá je prísne (lepšie by to asi vystihlo slovo “extrémne”) matriarchálna majú ženy právo na prakticky čokoľvek, zatiaľ čo muži sú trpení, najčastejšie ako vojaci, kúzelníci alebo “plemenné býky”.

 

Čo sa týka deja, knižka má celkom spád, ale už len kvôli tomu, že má za úlohu Drizzta ako postavu predstaviť čitateľovi, nie je tak celkom “akčná”. Príbeh začína Drizztovým narodením, práve v deň, keď rod Do’Urden zaútočil (a vyhladil) iný mestský rod (čo je podľa pravidiel drowov celkom normálne; a morálne).

 

Postupom času sa mladý Drizzt stáva učňom najlepšieho bojovníka Zaknafeina (v skutočnosti svojho otca, o čom však spočiatku nevie) a ten v ňom rozpozná obrovský potenciál. Keď nastane ten správny čas, Drizzt odchádza do Bojovej akadémie, kde začína jeho plnohodnotný tréning, ktorého vedľajším účelom je premeniť mladých drowov na stroje na zabíjanie – bez svedomia, bez zľutovania, pripravených na pokyn zabiť dieťa.

 

Zaknafein, ktorý v hĺbke duše Menzoberranzan kvôli jeho zvrhlým pravidlám nenávidí (rovnako ako Drizzt), chce svojho syna pred týmto osudom ochrániť za každú cenu, no nakoniec do krajnosti nezájde a zmieri sa s tým, že akadémia Drizzta zničí.

 

Na prekvapenie všetkých však Drizzt pobyt v akadémii prežije bez ujmy a práve tu zistí, aký je svet drowov v skutočnosti – plný násilia, zrady, nenávisti a túžby po moci. A to ho podnieti k tomu, aby sa rozhodol Menzoberranzan opustiť.

 

Celý dej je ohraničený sporom medzi rodmi Do’Urden a De Vir – na začiatku vyhladením rodu De Vir (ktoré však nebolo celkom úspešné; jeden jeho člen prežil) a na konci plánovaným útokom rodu Hun’ett (vrátane jediného žijúceho De Vira) na rod Do’Urden. Konflikt je všadeprítomný a celkom dobre dokresľuje atmosféru drowského mesta.

 

Celé dielo je tiež popretkávané krátkymi epizódami, ktoré nám približujú charakter Drizzta – jeho vlastnosti, ktoré sú medzi drowmi tak zriedkavé (a väčšinou smrteľné) – spravodlivosť, zmysel pre morálku a schopnosť rozoznať dobro od zla.

 

Po technickej stránke by som dielo zhodnotil ako “v poriadku”. Rozprávanie je plynulé, pomalé tam, kde má byť pomalé a dynamické na miestach, kde je akcia hlavnou náplňou deja.

 

Na tomto mieste by som mal uviesť odporúčanie, ale dnes od tohto zvyku asi upustím. Poviem len toľko, že ak práve nemáte čo čítať, ste priaznivcom Forgotten Realms, alebo máte jednoducho chuť prečítať si niečo jednoduché, aj Temný elf je cesta k úspechu. Ak tieto podmienky nespĺňate, porozhliadnite sa radšej po niečom inom.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s