Saga o Zaklínačovi – niečo na pobavenie

witcherPri príležitosti môjho druhého kompletného dočítania Ságy o Zaklínačovi od A. Sapkowskeho som sa rozhodol, že niektoré mimoriadne vtipné, veselé, komické a uštipačné hlášky jednoducho stoja za vypísanie a zverejnenie. Tak vám tu prinášam zoznam tých naj z naj. Upozorňujem, že tieto riadky nie sú celkom vhodné pre mladšie ročníky, hlavne z dôvodov použitého jazyka. (Inými slovami, text obsahuje dosť veľa vulgarizmov).

 

“Princezny, čarodějnice, osud, láska, to sú všecko bajky na hovno. Všecko je to, ať mi pán kumštýř ráčí prominut, básnická nadsázka čili volovina.”

 

“Slyšíte ho? Podělaný rytíř! Erbovní! Tři lvi na štítě! Jeden řve a dva serú!”

 

“Hle, dokonce i zde, na živé kůře posvátného Bleobherise, kousek nad hlavou pana básníka, uvidíte křivákem vyřezané sprosté slovo. A navíc s hrubkou. Nejenže to byl vandal, ale navíc nedouk neznalý pravopisu. Nemáme se čemu divit. To muselo špatně skončit…”

 

“Čekala jsem tady nedaleko, v hostinci, nesluší se, abych šla tam, kam jsi zamířil ty – do toho příbytku pochybné rozkoše, zato jisté kapavky.”

 

“Na zdraví, za něž se budu ode dneška modlit… Hmm, když bude příležitost.”

 

“Polib mě. Ne, ne na ruku, ty malá čarodějnice, ruku mně můžeš líbat, až budu ležet na márách. To už bude brzo. Och,Triss, to je dobře, žes přijela… Kdo vyléčí starce, jestli ne ty?”

“Vyléčit tebe? Z čeho? Leda z puberťáckých manýrů. Dej tu tlapu pryč s mého zadku, dědku, nebo ti připálím ty tvoje šedivé vousy!”

 

“Ať už to zkouší stokrát anebo tisíckrát, nikam to nevede. To je pro Zřídla typické. Ale jednoho dne přijde chvíle, kdy se Zřídlo o nic nesnaží, nenamáhá se, myslí na ptactvo nebeské nebo na vepřové se zelím, hraje karty, skotačí s někým v posteli anebo se dloubá v nose… A tu se něco stane. Například vzplane dům. Nebo někdy může vzplanout půlka města.”

 

“Opovaž se! Sletíš dolů a mně Ranuncul utrhne… Ehm, hlavu.”

 

“Pro koho se tak maluješ, he?”

“Pro sebe. Žena zvýrazňuje svůj půvab pro vlastní dobrý pocit.”

“Na téhle rytině… čerta starýho, na té ne… Tu na té! Jak už víš, takhle vypadá ghúl. Rád si poslechnu, Ciri, co ses naučila o ghúlovi… Ejta, podívej se na mne! Co to máš za neřád na očích?”

“To je můj dobrý pocit.”

 

“No jo, opravdu to není moc pěkný zkur… netvor.”

 

“Vzbudila jsem se už dávno,” ozval se zevnitř vozu slabý hlas. “Ale nechtěla jsem… rušit tak zajímavou konverzaci. Nevyrušuj, Geralte. Chtěla jsem se dovědět něco víc o vlivu… ehm, jebání na vývoj světa.”

 

Opět pocítil hroznou chuť kousnout se do vlastního zadku.

 

“V době přílivu,” přerušil ho Geralt, “když vlna projde průplavy a kanály Novigradu, nenajdeš v Deltě vůbec žádnou vodu v pravém slova smyslu. Zůstane tady jenom tekutina složená z mydlin, mastnoty, odpadků, výkalů a zdechlých potkanů.”

 

“Trhám zuby bezbolestně… skoro! Levně, levně!”

“Co to znamená levně?” dotazoval se Marigold a okusoval přitom na hůlce napíchnutou opékanou chobotnici. Byla tuhá jak podrážka.

“Dva halíře za hodinu.”

 

“Bez obav,” zasmál se Yarpen. “Naše maso neštěkalo, nemňaučalo ani neškemralo o smilování. Naše maso by sa mohlo podávat aj na královském dvoře.”

“Tak to konečně vysyp, trpaslíku!”

“Když sme dostali váš dopis, že sa potkáme v Rivii, spekulovali sme se Zoltanem, čím vás uhostíme. Spekulovali sme a spekulovali, až sme sa z teho spekulování

málem pochcali. Tož sme si odskočili do olší na břehu. Hledíme, je tam plno šneků. Donesli sme pytel a nasbírali do něho tých plžů, co sa vešlo…”

“Hodně nám ich uteklo,” zakýval hlavou Zoltan Chivay. “Byli sme drobet nalití a oni hrozně rychlí.”

 

Jak pravil starý král Desmodeus, když po vykonanej potřebě nahlédl do nočníka: ,Rozum to není schopen pochopit’.”

 

“Pověděls to náramně pěkně, zaklínačů,” uznal. “Enemže jak pravila mladá Cerro královi Vridankovi, když spolem byli prvně v posteli: ,Pěkná věcička, ale má nějaké praktické využití?’.”

 

“Pokrok,” prohlásil, “je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané.”

 

“Žerty stranou, jak řekl tvůj oblíbený král Desmodeus, když na jeho hostině začali hosté modrat a umírat.

 

Celibát je snesitelný, ale né déle než jeden semestr.

 

“Jakkoli byl kníže Reimund,” pokračoval, “odjakživa vyhlášený děvkař a obšoustník, s tím mrkáním se z něj stal ve smilnění ještě větší periculous.”

 

“Marigolde,” promluvil konečně. “Jestli jsi pil, měl bys rychle vystřízlivět. Jestli jsi nepil, tak by sis měl rychle zavdat. Potom si múžeme promluvit.”

 

Na stěně špejcharu byl vápnem vyveden velký nápis: MILUJTE SE, NEVÁLČETE. Hned pod ním někdo načmáral menšími písmeny: A SERTE PRAVIDElNĚ KAŽDÉ RÁNO.

 

“Poslal mě do ú – zet – pé. A tak já…”

“Jseš na místě, bažante,” uchechtl se šikovatel, kterého odzbrojilo to nenadálé povýšení do důstojnického sboru. “Jseš tady dobře. V ubohé, zasrané pěchotě.”

 

Docela podobně drmolil i ostřílený veterán Deauslax, ten však huhlal rozličné výrazy týkajíci se intimního života Nilfgaarďanů, psů, fen, králů, konetablů, vojvodů a matek jich všech.

 

Z vyššie uvedeného si asi viete predstaviť, že Zakinač je miestami mimoriadne humorné dielo. Miestami je síce dosť nepríjemné, miestami surové, miestami smutné, ale celkovo je geniálne, nech si hovorí kto chce, čo chce.

Reklamy

6 thoughts on “Saga o Zaklínačovi – niečo na pobavenie

 1. Arielis

  Zaklinac… pri tom slove ma napadne vzdy velmi vela veci. A dobrych veci. Btw ludia v tej knihe je tych hlasok este viac 😉 😀 takze ak ste sa teraz nasmiali nevahajte a zacnite citat 😉 . Su to genialne jedinecne knihy, realisticke az si to neviete predstavit, popisuje sa vsetko a servitky sa pred usta postav nekladu 🙂 Krasne popisana doba, suboje, umenie boja, charaktery, laska no i ine veci … Ano obcas je realisticka aj ako si napisal Mar3ek, ze miestami az neprijemna a surova, ale to dodava silny zazitok z tejto jedinecnej knihy, ktoru nikdy neprestanem mat rada:) A ich zbierka sa mi casom doma i pekne pomalicky rozrasta (a to aj vdaka tebe M. 😉 diki ) z coho sa veelmi tesim 🙂 ….. Ludia proste Zaklínač je třída, to nikto nepopre 🙂

  1. Mar3ek Post author

   Áno, niekoľko dielov som si zo zvedavosti pozrel. A rýchlo som si to rozmyslel potom. Nebolo to veľmi dobre natočené. Mala by sa ceniť aj snaha, ale predsa len… Nebolo to ono…

 2. pru007

  Ako vidim tieto citaty na tejto tvojej stranke budem casto navstevovat!:) Milujem tu knihu! je to to najlepsie co doma mam teda ake neratam moje kralicie papuce ked mi je zima a fiitloptu ale proste tomuto nebude nikdy ziadna kniha ani len konkurovat, ked to citam tak akoby som tam bola, Yennefer2;), proste sa citim v inom svete, behaju mi zimomriavky po xrbte ked geralt ide dakoho alebo daku bestiu zabit……..mohla by som tu basnit hodiny! PS vyhlasujem bojkot proti twiglightu! a nedam sa nim omamit! nic enmoze byt lepsie ako zaklinac! vasa yennefer

 3. Mar3ek Post author

  Asi nejjednoduchšie sa Zaklínač zháňa cez internetové obchody – v normálnom “kamennom” kníhkupectve som Zaklínača nevidel už ani nepamätám.
  Odporúčam Wales.cz. Je to síce český obchod, ale objednávky rozosielajú aj na Slovensko. Tiež môžeš skúsiť Brloh.sk, tam je ale zásoba kusov veľmi obmedzená a zásobovanie veľmi pomalé (na prvý diel Zaklínača som čakal niečo vyše roka).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s