Twilight the Movie

twilightmovieDnes som sa konečne dostal do kina na film, ktorý som chcel vidieť, odkedy som prečítal knihu – Twilight. Na Slovensku má síce vyjsť až v januári, ale keďže momentálne žijem hlavne v Prahe, využil som príležitosť a prinášam vám recenziu takmer dva mesiace dopredu.

 

Filmy podľa predlohy, či už knižnej, hernej alebo inej, sú z pravidla slabšie. Platí to pre Pána Prsteňov (a to boli veľmi dobré filmy), platí to pre Harryho Pottera, platí to pre Maxa Payna a stokrát to platí pre Eragona (za predpokladu, že trváte na tom, že to bol naozaj film, a nie fraška, urážka a hanobenie). Twilight, alebo ak chcete Stmívání či Súmrak, v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. Napriek tomu som z kina odchádzal spokojný.

 

Na film Twilight je potrebné sa pozrieť z dvoch uhlov pohľadu – z pohľadu čitateľa a fanúšika série a z pohľadu nezainteresovaného diváka, ktorý knihu nečítal. V tejto recenzii sa pokúsim zohľadniť oba pohľady na vec, aj keď sa mi to asi nepodarí – predsa len som knihy čítal.

 

Začnem svojím celkovým dojmom z filmu, ktorý bol veľmi dobrý. Už dlho som z kina neodchádzal s pocitom, že som sa dobre zabavil a nevyhodil som peniaze zbytočne (výnimkou budiž Madagascar: Escape 2 Africa). Tvorcovia mohli síce film ešte o takú polhodinku predĺžiť, ale to nie je až taký problém.

 

Čo však treba filmu priznať, je fakt, že (napriek tomu, že kniha sa jednoducho nedá do filmu spracovať celá) v ňom nechýba nič podstatné. Myslím tým naozaj podstatné pre dej, nie podstatné pre jednotlivých čitateľov. Z toho vyplýva, že aj nečitateľ pochopí hlavnú zápletku diela (čo sa napríklad o takom Maxovi Payneovi povedať nedá).

 

Samozrejme v diele chýba veľké množstvo bočných dejových línií, epizód a epizódiek, ktoré v knihe pomáhali pochopiť charaktery postáv, ich správanie a pohnútky, ale tie nie sú (pre dej) až také podstatné. Ten, kto Twilight čítal, si ich doplní sám, nečitateľovi buď nebudú (príliš) chýbať, alebo mu ich osvetlí niekto, kto má prečítané. Jediná škoda je, že vo filme nebolo možné vykresliť skutočnú hĺbku citu medzi Edwardom a Bellou. Niečo také vám jednoducho obrazový vnem nedokáže podať. Tu majú čitatelia oproti nečitateľom nespornú výhodu.

 

Prejdime ale k trochu konkrétnejším veciam. Pre tých, čo nevedia o Twilighte zhola nič (čo je v súčastnosti veľmi nepravdepodobné), poviem, že Twilight popisuje vzťah Isabelly Swanovej a Edwarda Cullena – ľudského dievčaťa a nesmrteľného upíra. Z toho samozrejme vyvstávajú najrôznejšie problémy a zamotané situácie. Veľmi dobre Twilight ilustruje citát priamo z knihy (tiež použitý vo filme):

 

“And so a lion fell in love with a lamb.”

“What a stupid lamb.”

“What a stupid, masochistic lion.”

 

Musím uznať, že výkony hercov sú na vysokej úrovni. Edward je dokonale “edwardovský” (slečny vedia, čo tým myslím 😉 ), Isabella je skvele nemotorná a neistá. Veľmi podarený je tiež zvyšok rodiny Cullenovcov – Emmet naozaj vyzerá ako ten typ bezstarostného a sebavedomého srandistu, Jesper je správne odmeraný a drží si odstup, Esme je pravé stelesnenie starostlivosti a Carlisle je jednoducho Carlisle.

 

Jedinú výhradu (len maličkú) mám k Rosalii, lebo jej zjav nie je až taký dych berúci, ako v knižke, zato jej averzia ka Belle je v poriadku. A Alice je asi najlepšie stvárnená postava celého filmu. Mihne sa v ňom len na pár okamihov, ale je dokonalá. 😉

 

Taktiež Jessica a Jacob sú veľmi podarení. Jessica dokonca vyzerá presne tak, ako som si ju predstavoval, čo sa naozaj nestáva veľmi často.

 

Takže celkovo zhrnuté a podčiarknuté, ak sa vám knižka Súmrak páčila, film jednoducho musíte vidieť (aj keby len preto, aby ste si tie dve veci mohli porovnať). Ak ste knižku nečítali, Twilligh bude asi lepšia voľba ako nejaký americký akčný trhák. A prosím, nekazte si dojem tým, že si pozriete rip stiahnutý z internetu – v tomto prípade sa to naozaj neoplatí.

 

P.S.: Pre fajnšmekrov odporúčam tiež soundtrack z filmu – veľmi emotívny a veľmi podarený. Narazíte v ňom na také svetové mená, ako Muse či Linkin Park, ale aj menej známe, ako napríklad Paramore alebo Blue Foundation. Ak máte radi filmové melódie, oplatí sa tiež vypočuť si score soundtrack (teda orchestrálnu hudbu), ktorý zložil Carter Burwell.

Reklamy

25 thoughts on “Twilight the Movie

 1. Daniella

  Ja by som ti to vedela zhodnotiť z hľadiska nezaineteresovaného čitateľa, ktorý si film stiahol z netu a kukol :D. Pretože knihu dostanem až teraz na Vianoce pod stromček 🙂

 2. anna

  pači sa mi kniha a tešim sa na film,česke recenzie ma sklamali ale tvoje prispevky ma potešili,hlavne približny dej 3 a 4.

 3. magicgirlka

  ako je to super film,,oplati sa ho pozriet,,knihu som este necitala ale aj k tomu sa dostanem,,bo film so videla len po anglicky,,a natacany z kina tak to nebolo boh vic co ale nevadi,,,:D:D

 4. mata

  ja by som sa chcela spytat bo to nikde neviem najst….byvam v banskej bystrici a nevies ze si bude v kine dabing alebo titulky?? teda v banskej bystrici diki

  1. Mar3ek Post author

   Áno, film New Moon sa už pripravuje, do kín by mal doraziť ešte v tomto roku. Na internete sa už dajú pozrieť aj prvé ukážky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s