David Eddings – Trilógia Tamuli

Tamuli

Ako som pred časom sľúbil, prinášam vám ďalšiu recenziu na fantasy dielo z pera Davida Eddingsa – Tamuli. Rovnako ako v prípade Elénia ide o trilógiu, ktorej hlavným hrdinom je rytier Sparhawk a jeho družina.

 

Na rozdiel od Elénia sa však Tamuli odohráva nie v Eosii (Sparhawkovom domovskom kontinente), ale v Tamulskom cisárstve, teda v trochu exotickejšom prostredí. Dej Tamuli na Elénium nadväzuje niekoľko rokov po zničení Azasha a Zemochu. Tamulká ríša sa rozpadá, šíri sa panika, krajinou sa nesú správy o netvoroch a démonoch z podsvetia a do toho všetkého sa ešte chystá sprisahanie proti cisárovi. Tamulská vláda nemá inú možnosť, ako zavolať na pomoc jediného človeka, ktorý by krajinu dokázal spasiť – Anakhu Sparhawka.

 

A tak sa Sparhawk s manželkou Ehlanou a ich družina (styrická kúzelníčka Sefrenia, mladý zlodej Talen, detská bohyňa Aphrael, verný panoš Khalad, rytieri Kalten, Berit, Bevier, Ulath a Tinian a ďalší) vydávajú do Tamuli, aby tam vykonali “štátnu návštevu” a pri tom zachránili svet pred novým strašným nepriateľom.

Diely trilógie:

  • Plamenné chrámy
  • Zářící
  • Skryté město

Tamuli je napísaná rovnako dobre (ak nie lepšie) ako Elénium, charakter postav je presne taký, aký sme ho poznali z predchádzajúcej trilógie, suchý humor je ešte suchší a ešte humornejší. Dej je rovnako strhujúci a plný nečakaných zvratov a tak drží čitateľovu pozornosť od začiatku až do konca. Je to jednoducho fantasy dielo, ktoré je výnimočné – rovnako ako Pán Prsteňov alebo Zaklínač.

 

Opäť niekoľko ukážok Eddingsovho humoru:

 

Vše to bylo velmi logické. Architekti jsou obvykle logičtí, neboť jinak by jejich budovy měly sklon k hroucení.

“Neměl bys nic proti použití logiky?” otázal se ho Stragen.

“Právě teď nemám nic ani proti použití astrologie,” odvětil kysele Sparhawk.

“Přines mi ten stříbrný řetízek, Talene,” řekla. Momentálně to byla Talenova funkce: přinašeč věcí. Neměl to moc v oblibě, ale dělal to – z větší části proto, že byla Mirtai větší než on.

“Jakmile bude k dispozici trochu času a volné ruce, můžeme na vršku vztyčit pár katapultů. Útok deštěm balvanů je vždy poněkud nepříjemný. Rána do hlavy padesátilibrovým šutrem člověka z jakési příčiny vyvede z míry.”

 

A nakoniec už len moje vrelé odporúčanie – Tamuli je veľmi podarená fantasy sága a ak máte radi trochu suchší humor, neváhajte.

Reklamy

One thought on “David Eddings – Trilógia Tamuli

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s