David Eddings – Trilógia Elénium

Dnes som dočítal ďalšiu fantasy klasiku – trilógiu Elénium od amerického spisovateľa Davida Eddingsa. Ide o dielo trochu staršieho dáta (začiatok deväťdesiatych rokov), ale o nič menej kvalitné.

 

Hneď na úvod treba spomenúť, že nejde o klasické fantasy Tolkienovského typu. Elénium je skôr rytierskym románom – hlavnými postavami sú rytieri v službách kráľov a Cirkvi. Nenájdete tu elfov ani trpaslíkov, celý svet patrí ľuďom. A tak to tam aj vyzerá – intrigy na kráľovských dvoroch, korupcia v radoch cirkvi, špina miest, krutosť žoldnierov a chamtivosť vládcov. Na druhej strane stojí udatnosť rytierov, ich česť a zmysel pre povinnosť. A v neposlednom rade ich humor a nadhľad.

 

Dej sa začína v momente, keď sa hlavný hrdina Sparhawk, ochranca kráľovnej a jej vychovávateľ, navracia z núteného desaťročného exilu späť do vlasti. Kráľ je mŕtvy a jeho dcéra, ktorá po ňom nastúpila na trón, ochorela. Namiesto nej sa stal vládcom krajiny jej bratranec – neschopný ľavoboček, len bábka v rukách ambiciózneho cirkevného hodnostára. Krajina je v zmätku, na hraniciach sa zhromažďujú nepriatelia. Jediná nádej na odvrátenie skazy celého kontinentu z rúk zlého boha je nájsť liek na kráľovninu záhadnú chorobu.

 

Skupina najlepších rytierov sa preto vydáva na dlhú a nebezpečnú cestu s neistým koncom. Ich nepriatelia im do cesty kladú rôzne prekážky – od politických a zaobalených v pozlátku, až po nadprirodzené sily, ktoré človek možno ani nedokáže pochopiť.

 

Kniha je jednoznačne zaujímavá, má dej, ktorý neviazne a archetypy hlavných hrdinov sú jednoducho dokonalé. Trilógia má spolu približne 900 strán. Jej jednotlivé časti sa nazývajú:

  • Diamantový trón
  • Rubínový rytier
  • Zafírová ruža

A keď sa k tomu všetkému pridá ešte fakt, že je kniha mimoriadne vtipná, dostávame úžasný mix, ktorý jednoducho núti čitateľa pokračovať v čítaní. Len niekoľko ukážok poznámok, ktoré sa v knihe vyskytujú v hojnom počte:

 

“Co to máš v tý krabici?” zeptal se Kalten.
“Meče.”
“To je chytrý, ale nebude trochu problematický je tasit?”

“Pozoruhodné,” poznamenala a mimoděk si poťukávala prsty na jeho brnění.
“Ehlano, prosím tě, nedělej to,” řekl. “Připadám si jako gong na nožičkách.”

“Většina opravdu vážených mužů, které znám, jsou dvořané. A nikdo si jich příliš neváží.”

Přistoupili k výletu téměř svátečně naladěni. Dokonce i Faran to cítil a když se ho Sparhawk pokusil osedlat, tak mu jako svůj příspěvek k oslavě stoupl na obě nohy zároveň.

 

Elénium je ďalšia z kníh, ktoré naozaj stoja za prečítanie – nie je to možno Pán Prsteňov alebo Zaklínač, ale celkom určite má svoje osobité čaro. Jednoducho odporúčam.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s