Teória literatúry á la Časy minulé

Keďže písomná časť maturít 2008 sa blíži, rozhodol som sa, že voľný čas venujem teórii literatúry. To je vec, ktorú si zopakovať vyslovene potrebujem. A tak som siahol po – už na pohľad starej – knižke s názvom “Teória literatúry” (dosť výstižný názov, nie?). 😀

 

Hneď po otvorení som hľadal údaj o dátume vydania daného diela. Výsledok? Rok 1975. Druhá vec, ktorá ma zajímala, bol údaj o predchádzajúcich majiteľoch. Rovnako zaujímavé čítanie: celkom päť majiteľov v školských rokoch 1977/1978, 1981/1982, 1985/1986, potom 1993/1994 a nakoniec ja 2004 až 2008. Tiež veľmi pozoruhodný údaj svedčiaci o význame publikácie pre školstvo.

 

Teória literatúry je rozdelená na kapitoly, z ktorých prvá má názov “Pojem a podstata literatúry”. No čo, začína sa od začiatku. A toto len bolo mimoriadne pozoruhodné čítanie. Niekoľko ukážok pre lepšiu názornosť:

 

“Marxisticko-leninské poňatie krásna je:

 1. Dialektické
 2. Materialistické
 3. Protinaturalistické
 4. Revolučné
 5. Stranícke”

“‘Najnovšia filozofia je rovnako stranícka, ako bola pred dvetisíc rokmi,’ hovorí V.I. Lenin.”

“Karol Marx a Fridrich Engels upozorňujú napríklad na mimoriadny poznávací význam Balzacovej cyklickej Ľudskej komédie, ktorá podáva priam encyklopedický obraz života francúzskej spoločnosti v rokoch 1918 až 1948, obraz kapitalistickej honby za peniazmi, obraz mravného rozkladu a odpornej podstaty buržoázneho spoločenského zriadenia.”

“V článku Tolstoj a proletársky boj [V. I. Lenin] píše: ‘Štúdiom umeleckých diel Leva Tolstého ruská robotnícka trieda lepšie spozná svojich nepriateľov.'”

A v podobnom duchu stále ďalej a ďalej a ďalej. Ako tie žuvačky 🙂 – a trvá a trvá a trvá… A toto je prosím pekne učebnica určená pre stredné školy a budúcich (aj súčasných) maturantov. Keby niekto na maturite odpovedal na otázku “Čo je to krásno?” podľa vyššie uvedenej ukážky, pravdepodobne by vyletel skôr, ako by sa dostal k bodu číslo 4. Toto je kniha, ktorú dostávajú do rúk študenti prvého ročníka stredných škôl, vrátane gymnázií. Z tohto diela by som sa mal učiť o literatúre z literárno-vedného hľadiska. Ďakujem pekne!

 

Smutné na tom nie je len to, že toto “dielo” propaguje socializmus a komunizmus na každej jednej svojej strane (a bolo istotne napísané odborníkmi; nie však na literatúru, ale na vymývanie hláv), ale hlavne to, že od roku 1989 sa nenašiel nikto, kto by vytvoril učebnicu zohľadnujúcu moderný (a nie “stranícky” a “ideologicky správny”) pohľad na literárnu vedu. Áno, je možné argumentovať tým, že literárna teória ako taká sa odvtedy veľmi nezmenila, ale postoj k nej už dávno nie je o socialistických kecoch!

 

Prečo sa majú moderní mladí ľudia v roku 2008 oboznamovať s názorom súdruha V. I. Lenina, ktorý už dávno nie je smerodajný ani podstatný? Pretože štát nie je schopný vyprodukovať jednu normálnu učebnicu. A možno aj pre to, že to ešte nikomu nenapadlo. Alebo máme za kormidlom príliš lenivých ľudí. Alebo sa im daná “učebnica” zdá dokonale vhodná?

 

Nech je príčina kdekoľvek, takto by to zostať nemalo. Veď ťažko očakávať od mladej generácie zázraky, keď sa im dostávajú do rúk učebnice z obdobia socializmu najťažšieho kalibru. Možno máme napokon aj šťastie, že takýchto publikácií nie je v obehu viac…

 

A to je na tom to najsmutnejšie.

Reklamy

3 thoughts on “Teória literatúry á la Časy minulé

 1. janci

  je to fakt kus ideologickej literatury… vyborne sa da na nom pobavit. vsetko, co si napisal hore je pravda az na jednu vec: teoria literatury vysla uz davnejsie aj nova, len nam sa zjavne nedostala do ruk 😀 . takze mame smolu a nejako snad zmaturujeme aj s nou 🙂

 2. Mar3ek Post author

  Janci:

  Áno, túto informáciu potvrdzujem. Mal som tú česť prezrieť si túto knižku (rok vydania 2002) – je rozhodne oveľa lepšia ako vydanie z roku Pána 1975. Výhrady by sa našli, ale aspoň netlačí študentom do hlavy kaleráby.

  Dar2:

  Rozhodne! 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s