Soudné sestry

Včera sa mi podarilo dočítať ďalšiu knihu zo série Úžasna Plochozem od Terryho Pratchetta. Ktokoľvek, kto niekedy niečo z Plochozeme prečítal, musí súhlasiť, že je to najkomickejšie fantasy čo kedy existovalo. Terry Pratchett má proste dar sparodovať úplne všetko a úplne každého.

 

(Vzhľadom na to, že mám české vydanie, mená nemusia zodpovedať slovenskému prekladu)

 

Soudné sestry patria do príbehov o čarodejniciach – Bábi Zlopočasnej, Starenke Oggovej a ďalších. V tomto prípade ešte Magráte. Celá kniha je vlastne výsmech na klasické rozprávky o dobrom kráľovi zavraždenom zlým kráľom, ktorého syn sa po x rokoch vracia z exilu a zvrhne zlého škaredého kráľa. 🙂 To celé porozprávané Pratchettovským humorom.

 

Čarodejnice pomôžu zachrániť kráľovského syna pred zlým vojvodom a pošlú ho so skupinou potulných hercov do neznáma. Keď sa tyrania lorda Falmeta stupňuje a ten sa rozhodne z čarodejníc urobiť stareny, čo všetkým škodia, čarodejnice sa rozhodnú nečakať kým kráľovský syn dospeje a celé kráľovstvo posunú o 15 rokov dopredu.

 

Dej je rozdelený medzi líniu čarodejníc a líniu Tomjana (kráľovského syna). Veľmi podareným prvkom v diele je duch Tomjanovho otca, ktorý nemôže opustiť hrad, a tak čarodejnice vezmú z hradu kameň, aby sa mohol pohybovať s nimi. Dielom sa mihne aj Smrť (jedna z najlepších postáv Pratchetta – ten nemôže chýbať).

 

Séria o čarodejniciach možno nie je až taká dobrá ako Mrakoplaš alebo Mestská stráž, ale Bábi Zlopočasná a Starenka Oggová tiež nemajú chybu.

 

Dielo je krátke, okolo 280 strán, takže nezaberie veľa času a je zábavné. Nemusíte byť nijakým fandom žánru fantasy, aby ste ho vychutnali. Stačí, aby ste mali ten správny zmysel pre Pratchettovský humor. 😉

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s