Eldest

Eldest je druhý diel trilógie Odkaz dračích jazdcov (alebo Inheritance v origináli). Nadväzuje na Eragona a pokračuje presne tam, kde prvý diel skončil. Na diele je cítiť, že autor zdokonalil štýl písania (prvý diel mal len jednu dejovú líniu, druhý ma dve, miestami tri). Sledujeme Ďalej osudy Eragona a Safiry, ktorí sa vydávajú do utajeného elfského hlavného mesta Ellesméry, aby tu dokončili svoj výcvik a mohli naplno bojovať za zvrhnutie Galbatorixa. Línia Eragona je tvorená výcvikom a epizódami zo života v Ellesmére. Ku koncu knihy sa z Eragona a Safiry naozaj stáva jazdec a drak hodní kráľových obáv.

 

 

Druhá dejová línia zachytáva osudy dediny Carvahall a Erogonovho bratranca Rorana. Dedina je znovu navštívená Ra’zakmi, ktorí žiadajú vydanie Rorana. Keď dedina odmietne Rorana vydať, Ra’zakovia s kráľovskými vojakmi sa pokúsia Rorana zajať pri útoku, ale bez úspechu. Za odpor je dedina odsúdená na smrť alebo zotročenie a pri nočnom útoku je unesená Roranova budúca žena – Katrina a sám Roran je zranený. Po čiastočnom uzdravení sa rozhodne, že dedina nemá inú možnosť ako odísť. Nakoniec sa mu podarí presvedčiť väčšinu dedinčanov aby šli s ním do Surdy – malého susedného kráľovstva, o ktorom sa hovorí, že podporuje odporcov kráľa – Vardenov. A tak sa dedina vydáva na dlhú cestu za slobodou.

 

 

Tretia dejová línia je roztrúsená celým dejom a je krátka, ale dôležitá – zobrazuje prípravu Vardenov v Surde na útok na Galbatorixa a jeho vojsko. Línia je zobrazovaná z pohľadu vodkyne Vardenov – Nasuady. Keď k stretu má prísť, sú Eragon so Safirou povolaní do boja, hoci ešte nestihli ukončiť svoj výcvik a v bitke sa stretnú s novým a nebezpečným nepriateľom.

 

 

O Eldestovi platí to isté ako o Eragonovi – každý fanúšik fantasy by ho mal prečítať. (Aj keď neverím, že fantasy fanúšik, čo prečítal Eragona si Eldesta neprečíta dobrovoľne)

 

 

Záver Eldesta je vskutku strhujúci a obsahuje prvky hodné génia. Ak oba diely prečítate, budete zrejme očakávať tretí diel rovnako netrpezlivo ako ja 🙂 .

Reklamy

3 thoughts on “Eldest

  1. dada

    ako sa ma volat ten treti diel? a kedy ma vyjst? Inac Eragon je uplna bomba……..ked ta zaujme na zacitaku musis ju citat dalej

  2. Mar3ek Post author

    Podľa mojich informácií tretí diel ešte nebol oficiálne pomenovaný.
    Čo sa týka dátumu vydania – prečítaj si “Z Trilógie Cyklus?” na tomto blogu 😉
    A ohľadne návykovosti… máš úplnú pravdu 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s